بازداشت مطیع‌الله ویسا؛ هدر بار می‌گوید بپذیریم که «تعامل سازنده» با طالبان نتیجه نمی‌دهد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸

بازداشت مطیع‌الله ویسا، مسئول بنیاد راه قلم و حامی آموزش دختران توسط طالبان، واکنش‌های گسترده‌ای را در داخل و خارج برانگیخته است.

هدر بار، مسئول زنان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که وقت آن رسیده که باید پذیرفت «تعامل سازنده» با طالبان نتیجه نمی‌دهد و گزینه‌های دیگر را بررسی کرد.

مسئول زنان دیده‌بان حقوق بشر در یک رشته توییت گفته است که بازداشت ویسا، شاهدی بر ادامه و تشدید سرکوب در قبال دسترسی دختران به آموزش و آزادی بیان توسط طالبان است.

هدر بار می‌گوید کسانی که مطیع‌الله ویسا را تحسین می‌کردند، امیدوار بودند که پروفایل، سابقه و رویکرد او به امنیتش در زیر حاکمیت طالبان کمک خواهد کرد؛ امیدی که اکنون از بین رفته است.

به گفته هدر بار، بازداشت این حامی آموزش دختران، این پیام را مخابره می‌کند که هرکسی که برای بهبود وضعیت زنان و دختران افغانستان تلاش می‌کند، در امان نیست.

این مقام دیده‌بان حقوق بشر در ادامه تاکید کرده که اکنون زمان بازنگری در واکنش جامعه بین‌المللی به رفتارهای طالبان فرا رسیده است.

هدر بار این ایده را که «تعامل سازنده» طالبان را متقاعد به توقف این رفتار می‌کند، «تفکر جادویی» خوانده و گفته چنین رویکردی دیگر کارگر نیست. او تصریح کرد که وقت آن رسیده که گزینه‌های دیگر را بررسی کرد.

واکنش‌های بیشتر به بازداشت ویسا

در همین حال، سازمال عفو بین‌الملل نیز خوستار آزادی فوری مطیع‌الله ویسا شده است.

این سازمان روز سه‌شنبه در توییتر نوشت که آقای ویسا به گونه مسالمت‌آمیز از تحصیل دختران در افغانستان حمایت کرده؛ جایی که طالبان رسماً دختران را از رفتن به مکاتب منع کرده است.

کاردار سفارت امریکا نیز در توییتی گفته است که گزارش‌های نگران‌کننده متعددی از بازداشت افغان‌ها به دلیل شرکت در تظاهرات مسالمت‌امیز و حمایت از خواست‌های مردم، رسیده است.

کرن دکر نوشت: «بگذارید مطیع‌الله ویسا و دیگران بدون مانع کار کنند، با آن‌ها مشورت کنید، آن‌ها را زندانی نکنید. صدای آن‌ها انعکاس‌دهنده خواست بسیاری از مردم افغانستان است.»

او همچنین تاکید کرده که تمام کسانی که در بازداشت طالبان به سر می‌برند، باید به مشاور حقوقی و خانواده‌های‌شان دسترسی داشته باشند.

در همین حال،‌ حاجا لحبیب، وزیر خارجه بلجیم نیز در توییتی بازداشت مطیع‌الله ویسا را «غیرقابل قبول» توصیف کرده است. خانم لحبیب نیز خواستار آزادی مسئول بنیاد راه قلم از بند طالبان شده است.

شماری از چهره‌های حکومت سابق، از جمله حامد کرزی نیز خوستار آزادی مطیع‌الله ویسا شده‌اند.

برخی چهره‌های پاکستانی، از جمله محسن داور، عضو مجلس نمایندگان، افراسیاب ختک، سیاستمدار و سناتور سابق و منظور پشتین، رهبر جنبش محافظت از پشتون‌ها نیز خوستار آزادی مطیع‌الله ویسا شده‌اند.

بدرفتاری طالبان با خانواده ویسا

به تازگی عطاءالله ویسا، برادر آقای مطیع‌الله ویسا در ویدئویی که در صفحه کاربری خود در توییتر پخش کرده، گفته که طالبان خانه آنها را از «محاصره» و در کنار مطیع‌الله ویسا، دو برادر دیگر او را نیز بازداشت کرده‌اند.

او افزوده که طالبان حریم خصوصی خانواده‌اش را نقض و به اعضای خانواده‌اش «توهین» کردند و تلفن‌های همراه برادرانش را گرفتند.

آقای ویسا همچنین در این ویدئو گفته که طالبان قصد داشتند او را هم بازداشت کنند، ولی او در خانه نبوده و در حال حاضر در محل «امنی» است.

عطاءالله ویسا تاکید کرده که به «مبارزه» خود همچنان ادامه می‌دهد و هیچ اقدامی نمی‌تواند جلو او را در راه مبارزه برای تامین حقوق مردم بگیرد.

مطیع‌الله ویسا به همراه برادرانش، با راه‌اندازی کارزاری تحت عنوان «راه قلم» از سال ۱۳۸۸ برای حمایت از دسترسی دختران به آموزش در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان فعالیت می‌کرد.

پس از روی کار آمدن گروه طالبان در ٢٤ اسد ۱۴۰۰، آقای ویسا به فعالیت‌های خود در این راستا همچنان ادامه داد و در صفحه توییتر این کارزار و صفحه خود در این مورد اطلاع‌رسانی می‌کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها