دو خانواده افغان با کمک برنامه ردیابی کمیته صلیب سرخ فرزندان گم‌شده خود را پیدا کردند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ می‌گوید که با کمک برنامه ردیابی، دو خانواده افغان پس از انتظار طولانی فرزندان خود را پیدا کردند.

این برنامه به افراد کمک می‌کند تا با اشتراک‌گذاری عکس نزدیکان گم‌شده خود به دلیل درگیری یا مهاجرت در سایت جستجوی این سازمان، آنان را ردیابی کنند.

مرضیه از ولسوالی مالستان ولایت غزنی می‌گوید زمانی که ۹ ساله بود مادرش سعی کرد تا او را همراه با خواهر و برادرش به ترکیه ببرد.

او می‌گوید که در این سفر همه مجبور شدند تا برای این که از سوی پولیس مرزی دستگیر نشوند در جهات مختلفی فرار کنند.

در کشمکش فرار و گریز از نیروهای مرزی برادر ۱۲ ساله او گم می‌شود و مرضیه و خانواده‌اش برای مدت شش سال از سرنوشت برادر گم‌شده‌اش هیچ اطلاعی نداشتند.

کمیته صلیب سرخ می‌گوید که با کمک برنامه ردیابی اعضای گم‌شده خانواده‌ها مرضیه بالاخره توانست با استفاده از اطلاعات درج شده بر روی صفحه وب‌سایت برنامه trace the face که به افراد امکان دیدن عکس گم‌شدگان را می‌دهد چهره برادر خود را که اکنون در سویدن به سر می‌برد، پیدا کند.

داوود شاه نیز با کمک این سیستم ردیابی توانست پسرش را که در ۱۵ سالگی مسیر مهاجرت به اروپا را در پیش گرفت، بعد از مدت‌ها بی‌خبری پیدا کند.

کمیته صلیب سرخ بین‌المللی می‌گوید که هزاران خانواده در سراسر جهان هر روز به دلیل جنگ و درگیری یا مهاجرت از هم جدا می‌شوند و گاهی اوقات سال‌ها را صرف ردیابی عزیزان گم‌شده خود می‌کنند.

برنامه جستجوی گم‌شدگان در سال ۲۰۱۳ توسط کمیته صلیب سرخ بین‌المللی تشکیل شد و پس از آن با کمک چندین انجمن ملی صلیب سرخ اروپایی توسعه یافت.

به گفته این سازمان امدادی، در حال حاضر ۴ هزار و ۳۴ عکس در سایت Trace the Face بارگذاری شده است که شامل هزار و ۷۸۹ عکس از افغان‌هایی است که در جستجوی اعضای گم‌شده خانواده خود هستند.

بسیاری از خانواده‌ها با جدا شدن در مسیر مهاجرت هر نوع راه ارتباطی با یکدیگر را از دست می‌دهند.

پربیننده‌ترین‌ها