صندوق جمعیت ملل متحد: زنان قربانی اصلی جنگ در اوکراین هستند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

جیمی نادال، رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در اوکراین، زنان و کودکان را قربانیان عمده تهاجم روسیه به اوکراین توصیف کرد.

او گفت که زنان مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند و در مناطق جنگی از دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی محروم هستند.

نادال در مصاحبه با تلویزیون الجزیره گفت که در سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۱۸۰ هزار زن در اوکراین زایمان کردند و بسیاری از آن‌ها به دلیل عدم دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی مناسب، زندگی خود را در معرض خطر قرار دادند.

او گفت: «در هفته اول جنگ، ۸۴ زن در متروی کی‌یف زایمان کردند. زمانی که زنان در ایستگاه‌های مترو یا زیرزمین‌ها زایمان می‌کنند، این شرایط خطر بزرگی برای آن‌ها و نوزاد شان به همراه دارد.»

جیمی نادال با توضیح شرایط جنگ گفت: «یک زن با شوهرش برای زایمان به شفاخانه رفت و فرزندان دیگرش را نزد پدربزرگ و مادربزرگ شان گذاشت. نیروهای روسیه خانه او را اشغال کردند. او یک ماه قادر به دیدن یا صحبت با فرزندانش نشد. می‌توانید سطح اضطراب و استرس آنان را تصور کنید.»

رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل در اوکراین از گستردگی خشونت علیه زنان در این کشور گفت. به نقل از او، در منطقه دنیپرو، از هر صد زنی که توسط کارمندان سازمانش دیده شده، حدود ۱۰ نفرشان مورد خشونت جنسیتی و یک نفرشان مورد خشونت جنسی قرار گرفته‌اند.

نادال وضعیت در سال ۲۰۲۳ را نسبت به سال گذشته بدتر توصیف کرد و گفت که نبود کار و درآمد بسیاری از زنان و خانواده‌هایشان را با مشکل دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی مواجه کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
سرزمین‌های بکر

رادیو

پادکست‌ها