سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل: طالبان به بازداشت خودسرانه فعالان مدنی پایان دهد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از بازداشت فعالان مدنی، کارمندان رسانه‌ها و به‌ویژه منتقدان سیاست‌های تبعیض‌آمیز طالبان علیه زنان اظهار نگرانی کرده است.

جرمی لارنس در بیانیه‌ای از طالبان خواست همه کسانی را که به گونه خودسرانه بازداشت کرده به صورت فوری آزاد کند.

آقای لارنس در این بیانیه، که روز چهارشنبه (نهم حمل) پخش کرد، تاکید کرده که هیچ‌کسی نباید به دلیل سخن گفتن در دفاع از حقوق بنیادی خود و دیگران بازداشت شود.

او افزوده که براساس قوانین بین‌المللی، دستگیری یا بازداشت به عنوان مجازات برای استفاده مشروع از حقوق بنیادی مانند آزادی عقیده و آزادی بیان، خودسرانه شمرده می‌شود.

سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه خود افزوده که شمار نگران‌کننده‌ای از فعالان مدنی و کارمندان رسانه‌ای از آغاز سال ۲۰۲۳ در افغانستان بازداشت شده‌اند.

جرمی لارنس از شماری از افراد بازداشت شده از جمله مطیع‌الله ویسا بنیانگذار نهاد راه قلم و برگزارکننده کارزار حمایت از آموزش دختران، نرگس سادات فعال حقوق زنان، زکریا اصولی، سلطان‌علی ضیایی، خیرالله پرهر و مرتضی بهبودی خبرنگاران و فعالان مدنی نام برده است.

این سخنگوی سازمان ملل افزوده که براساس پیمان‌های بین‌المللی که افغانستان عضو آنها است، طالبان مسئولیت دارد که به آنها احترام بگذارد و اطمینان دهد که حقوق آزادی بیان، آزادی علیه و تجمعات مسالمت‌آمیز و دسترسی به آموزش و اشتغال تامین می‌شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها