«خطری برای جامعه»؛ ایلان ماسک و هزار کارشناس خواستار توقف توسعه هوش مصنوعی برای ۶ ماه شدند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

ایلان ماسک، رئيس شرکت اسپیس‌اکس و گروهی از کارشناسان خواستار توقف توسعه هوش مصنوعی برای شش ماه شده‌اند.

آقای ماسک و بیش از هزار کارشناس در نامه‌ای سرگشاده نوشتند: «برنامه‌های هوش مصنوعی باید تنها زمانی توسعه یابند که مطمئن شویم اثرات آن‌ مثبت و خطرات آن قابل کنترول خواهد بود.»

هم‌زمان با گسترش و توسعه سیستم‌های قدرتمندتر هوش مصنوعی در این اواخر، آقای ماسک و این کارشناسان در این نامه به «خطرات احتمالی» هوش مصوعنی برای جامعه اشاره کرده‌اند.

در اوایل ماه جنوری اوپن‌ای‌‌آی، شرکت تحت حمایت مایکروسافت،‌ جی‌تی‌پی، چهارمین نسخه‌ برنامه‌های هوش مصنوعی‌اش را رونمایی کرد. برنامه‌ای که ویژه‌گی‌های هوشمندانه و کاربردی آن از انجام مکالمات انسان‌مانند گرفته تا آهنگ‌سازی و فشرده‌سازی متن‌های طولانی، کاربران را شگفت‌زده کرد.

اکنون ایلان ماسک و گروهی از کارشناسان، در واکنش به این پیشرفت‌ها در نامه‌ای که از سوی یک موسسه غیرانتفاعی به نام «آینده زندگی» منتشر شده، ابراز نگرانی کرده‌اند.

نویسندگان این نامه معتقدند تا زمانی که سازوکارهای ایمنی مشترک برای طرح‌های مرتبط به هوش مصنوعنی، توسط کارشناسان مستقل اجرا و نظارت نشود، باید روند توسعه هوش مصنوعی متوقف شود.

این نامه برخی از خطرات احتمالی برنامه‌های هوش مصنوعی برای جامعه و تمدن را شرح داده شده و از توسعه‌دهندگان این برنامه خواسته است که با سیاست‌گذاران در زمینه‌های نظارتی همکاری کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها