کمیته مدافعین حقوق بشر افغانستان خواستار رهایی فعالان مدنی شد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

کمیته مدافعین حقوق بشر افغانستان که تقریباً متشکل از ۵۰ نهاد حقوق بشری‌ است، در اعلامیه‌ای خواستار رهایی رسول عبدی، مطیع‌الله ویسا، نرگس سادات، عالیه عزیزی و الهه دلاورزی شد.

این کمیته از افزایش «گرفتاری،شکنجه،ارعاب وناپدید شدن» فعالان مدنی ابراز نگرانی کرده است.

طالبان در واکنش به اعتراضات پراگنده اخیر، بازداشت کنشگران را نیز شدت بخشیده است.

در اعلامیه این کمیته آمده است: «گروه طالبان در هفته‌های اخیر تعدادی از فعالین حقوق بشر، اساتید دانشگاه، کنشگران اجتماعی و فرهنگی را بدون دلیل قانونی بازداشت و به مکان‌های نامعلوم منتقل نموده‌اند.»

این کمیته نسبت به سکوت جهانی در رابطه به نقض‌های حقوق بشر توسط طالبان ابراز نگرانی کرد و از ملل متحد خواست تا برای رهایی مدافعان حقوق بشر از زندان‌ها و جلوگیری از تکرار این اعمال، بر طالبان فشار وارد کند.

در اعلامیه این سازمان آمده است که جهان باید به شرط رعایت حقوق بشر با طالبان تعامل کند، سازمان ملل موارد نقض حقوق بشر را مستند‌سازی کند و با ایجاد کمیسیونی با دادگاه بین‌المللی جزایی برای پیگیری قضایای جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی و نسل‌کشی در افغانستان، همکاری کند.

کمیته مدافعین حقوق بشر افغانستان در سال ۲۰۲۰ ایجاد شد و نهادهایی چون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، اتحادیه اروپا و بخش حقوق بشر یوناما اعضای ناظر آن می‌باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها