سرآشپز سابق ارگ: تنها چیزی که طالبان برای خوردن دوست دارند، گوشت است و گوشت

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۱

با آمدن طالبان غذای ارگ نیز متحول شده است. سرآشپز سابق ارگ به نیویورک تایمز گفت که طالبان فقط «گوشت، گوشت و گوشت» می‌خورند و ادویه غذا را دوست ندارند.

نصرالله گفت در آخرین روز سقوط ارگ، غذای سرخ کرده و سبزیجات آب‌پز آماده کرده بود اما غذا دست نخورده ماند و غنی فرار کرد.

نیویارک تایمز در مقاله‌ای که روز پنجشنبه نشر کرد، برای نشان دادن تغییر ذایقه حاکمان افغانستان و گرسنگی حاکم میان مردم، سراغ چند آشپز در شهر کابل رفته بود. یکی از این آشپزها قبلا به عنوان سرآشپز در ارگ ریاست‌جمهوری کار کرده و حالا بعضی از حرف‌های نگفته پشت دیوار ارگ را با خبرنگار این روزنامه در میان گذاشته است.

نصرالله که مهارت فوق‌العاده در پختن غذاهای متنوع، از جمله غذاهای مشهوری چون قابلی پلو دارد، به نیویورک تایمز گفت که با آمدن طالبان به ارگ از موقف سرآشپز برکنار شد. او گفت که ذایقه طالبان با آنچه او می‌پزد فرق دارد و حالا طالبان وی را برای پاک کردن سبزیجات گماشته‌اند.

او افزود که روز ۲۴ اسد ۱۴۰۰ برای اشرف غنی ناهاری از غذای سرخ‌کرده و گلپی سبز (براکلی) تفت‌داده درست کرد. او خودش غذا را چشید تا از ذایقه و زهری نبودن آن مطمئن شود. اشرف غنی اما قبل از صرف غذا ارگ را ترک کرد و غذای آن روز برای حاکمان جدید افغانستان ماند.

در ماه‌های اخیر حکومت غنی ماجرای «صرف ۱۷ نوع گوشت» در ارگ، سر و صدای زیادی در رسانه‌ها برپا کرد. خان آقا رضایی، نماینده وقت پارلمان مدعی شده بود که ارگ قرارداد خرید ۱۷ نوع گوشت، از جمله گوشت بودنه، را بسته است و ۳۰ میلیون دالر برای خرید سبزیجات اختصاص داده است.

با این که ارگ خرید ۱۷ نوع گوشت را رد کرد اما منتقدان بیشتر حرف نماینده پارلمان را پذیرفتند و آن را نشانه فاصله و بی اعتنایی دولتمردان به زندگی عادی مردم تعبیر کردند.

علاقه طالبان به گوشت متفاوت از وضعیت کنونی افغانستان است که به گفته نیویارک تایمز، «قحطی و گرسنگی در زمستان استخوان‌سوز و دشوار بسیاری ها را محتاج کمک‌های بین المللی ساخته است.»

البته، طالبان تصاویری از سفره ارگ ریاست جمهوری پس از اعلام کابینه این گروه را منتشر کردند که در آن دو نوع غذا با یک نوشیدنی سرو شده بود.

سرآشپز سابق ارگ گفت که جورج بوش، رئیس جمهور سابق امریکا دوستدار پلو افغانستان بود. وقتی او یکبار به ارگ آمده بود، کرزی از قول بوش گفت که قابلی پلو دست‌پخت نصرالله را خیلی تمجید کرده بود.

سرآشپز سابق ارگ گفت که در زمان کرزی ضیافت‌‌ها زیاد بود. اشرف غنی اما به دلیل برداشته شدن نصف معده‌اش در اثر سرطان نمی‌توانست غذای زیادی بخورد و در چند وعده، غذا صرف می‌کرد. در زمان غنی ضیافت‌ها کم شد. نهایتاً این مهمانی‌ها در تابستان ۱۴۰۰ به کلی از بین رفت.

این آشپز ماهر که روزگاری صدها نفر در ارگ طعم غذای او را می‌چشیدند و تمجید می‌کردند، اکنون فقط سبزی پاک می‌کند. او پشت روزهای گذشته که غذاهای متنوع می‌پخت دلتنگ شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها