یک مرد روسی مخالف جنگ اوکراین در بلاروس دستگیر شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۰

پولیس بلاروس پنجشنبه اعلام کرد که الکسی موسکالف، شهروند فراری روسی را در منسک، پایتخت بلاروس بازداشت کرده است.او به اتهام بی‌‌ اعتبار کردن ارتش روسیه به دو سال زندان محکوم شده است.

ظاهراً، موسکالف در ارتباط به اظهاراتش و یک نقاشی ضد جنگ اوکراین از دختر ۱۲ساله‌اش محکوم شده است.

در این رسامی، ماشا موسکالف دختر الکسی پرچم اوکراین را کشیده و روی آن «شکوه اوکراین» نوشته بود. در طرف دیگر صفحه ماشا دو راکت روسی را کشیده بود که به طرف پرچم اوکراین حرکت می‌کنند و زیر آن نوشته بود: «نه به جنگ!»

این دختر ۱۲ ساله وقتی نقاشی را به مکتب تحویل داد، مدیر مکتب نقاشی او را به پولیس گزارش کرد. سپس، پولیس خانه آقای موسکالف را تلاشی کرد و یک پست ضدجنگ دیگر از او در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرد.

پرونده آقای موسکالف به محکمه راجع شد و حکومت روسیه ماه گذشته دخترش را از نزد او به مرکز اصلاح و تربیت منتقل کرد. موسکالف که یگانه سرپرست دخترش است توانست خودش را به صورت پنهانی به بلاروس برساند.

محکمه روز سه شنبه موسکالف را به دلیل نقض «حبس خانگی» و «بی‌اعتبار کردن ارتش روسیه» به دو سال زندان محکوم کرد.

او هرچند توانست برای مدتی پنهان بماند اما به گفته وکیلش، پس از آن که موبایلش را در منسک روشن کرد، دستگاه‌های امنیتی روسیه آدرس او را پیدا کردند. پولیس بلاروس روز پنجشنبه تایید کرد که «موسکالف به درخواست پولیس روسیه دستگیر شده است.»

شرایط برای مخالفان جنگ اوکراین در روسیه سخت شده است. شهروندان روسی که از تجاوز ارتش روسیه بر خاک اوکراین انتقاد کنند، مورد تعقیب قرار می‌گیرند و به حبس‌های بلند محکوم می‌شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها