گاردین: بریتانیا از افغان‌های متقاضی تخلیه اسناد هویتی با تایید ادارات طالبان خواسته است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۰

روزنامه گاردین گزارش داده که وزارت خارجه بریتانیا بار دیگر از همکاران افغان خود که خواهان انتقال به این کشور اند، اسناد هویتی با تایید ادارات طالبان خواسته است.

پیشتر وزارت دفاع بریتانیا از اعمال پالیسی مشابه غذرخواهی کرده و گفته بود این «اشتباه» را تصحیح می‌کند.

اکنون دوازده روز پس از این اظهارات مقام‌های وزارت دفاع بریتانیا، روز پنجنشنبه گاردین در گزارشی فاش کرده که تطبیق این پالیسی در یک طرح جابجایی دیگر شهروندان افغانستان از سوی وزارت خارجه همچنان ادامه دارد.

طبق این گزارش، از متقاضیان طرح اسکان مجدد شهروندان افغانستان که با بریتانیا همکار بودند، خواسته شده که مدارک هویتی خود با امضای ادارات طالبان را ارایه کنند.

گاردین نوشته است که افغان‌هایی که می‌خواهند طبق طرح اسکان مجدد شهروندان افغانستان، به بریتانیا منتقل شوند، باید پاسپورت، شناسنامه و مدرک ازدواج تاییدشده ادارات طالبان را فراهم کنند.

وزارت خارجه بریتانیا در ایمیلی به متقاضیان گفته است: «مدرک ازدواج باید به وضوح توسط مقامات محلی مهر شود.»

با این حال، در گزارش گاردین به نقل از مقام‌های وزارت خارجه بریتانیا آمده که محتوای این ایمیل منعکس‌کننده خط مشی این وزارت نیست. وزارت خارجه بریتانیا افزود که قصد دارد با گیرنده این ایمیل تماس بگیرد تا موضوع روشن شود.

روزنامه ایندیپندنت، روز ۲۸ حوت گزارش داد که بریتانیا مترجمان پیشین نیروهای بریتانیایی و پناهجویان خواسته تا اسناد هویتی با تایید ادارات تحت کنترل طالبان را تهیه کنند.

وزارت دفاع ابتدا این موضوع را انکار می‌کرد، اما یک سخنگوی آن در نهایت گفت: «به سرعت این اشتباه را تصحیح و دستورالعمل‌ها و فرآیندهای داخلی خود را تقویت می‌کنیم تا این اتفاق دوباره تکرار نشود.»

دولت بریتانیا تعهد کرده تا ۲۰ هزار افغان واجد شرایط از جمله پنج هزار نفر در سال اول به این کشور منتقل کند، اما به دلیل تاخیر در این روند با انتقاد مواجه شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جنگ ما
کلکین - فصل پنجم
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید