وزیر اسبق اطلاعات و فرهنگ افغانستان: تاوان عملکرد طالبان را همه پشتون‌ها خواهند داد

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۱

وزیر اسبق اطلاعات و فرهنگ افغانستان در نامه‌ای سرگشاده به رهبران طالبان می‌گوید که قدرت کنونی این گروه در دست پشتون‌ها، به‌ویژه طالبان «لوی قندهار» است.

عبدالباری جهانی در این نامه گفته این گروه حقوق تمام اقوام را پایمال کرده‌ و همه پشتون‌ها تاوان عملکرد طالبان را خواهند داد.

او گفته که به دلیل انحصار قدرت توسط طالبان به ویژه طالبان قندهاری، همه اقوام دیگر افغانستان و شامل پشتون‌های غیرقندهاری نسبت به همه پشتون‌ها بدبین شده‌اند.

عبدالباری جهانی، شاعر و نویسنده است. او تاکید کرده است که بزرگترین ضرر همه رویدادهای بد آینده، به دلیل عملکرد طالبان، متوجه پشتون‌ها خواهد بود زیرا به گفته او چون همه طالبان پشتون هستند و این پشتون‌های مسلط بر قدرت، حقوق تمام اقوام ساکن در افغانستان را پایمال کرده‌اند.

عبدالباری جهانی که در از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۵ وزیر اطلاعات و فرهنگ حکومت اشرف غنی بود، در این نامه تاکید کرده که نه پشتون‌ها و نه هیچ قوم دیگر در افغانستان حق انحصار قدرت و محروم کردن و اخراج اقوام دیگر را که مانند پشتون‌ها هزاران سال است در این سرزمین زندگی کرده‌اند، ندارد.

این شاعر شناخته‌شده زبان پشتو، در نامه خود خطاب به رهبران طالبان می‌گوید که تاریخ ثابت کرده است که به زور می‌توان قدرت را گرفت اما با زور نگه داشتن آن ناممکن است.

آقای جهانی که خود از ولایت قندهار است در این نامه گفته است به دلیل انحصار قدرت از سوی طالبان، همه اقوام کشور اعم از تاجیک، هزاره، اوزبیک، ترکمن و سایر اقوام کوچک و حتی پشتون‌های غیر قندهاری از طالبان مایوس و به همه پشتون‌ها به ویژه ساکنان منطقه جنوب غرب بدبین شده‌اند.

عبدالباری جهانی که سراینده سرود ملی دولت پیشین افغانستان نیز است، می‌گوید اگر اتفاق بدی رخ دهد تمام پشتون‌ها که در هیچ یک از منفعت طالبان سهمی ندارند تاوان اقدامات این گروه را پرداخت خواهند کرد.

او تاکید کرده است که تحصیل‌کرده‌های افغانستان در داخل و خارج از کشور به دلیل بستن مکاتب و دانشگاه و همچین ممنوعیت کار زنان مایوس شده‌اند.

آقای جهانی در این نامه خطاب به رهبران طالبان می‌نویسد: «در مقابل آزادی بیان جهاد اعلام کردید و اگر کسی مانند مطیع‌الله ویسا از شما انتقاد کرد زندانی می‌کنید و برای زندانی کردن دلایلی می‌آورید که نه در داخل و نه در خارج برای کسی قناعت‌بخش نیست.»

وزیر سابق اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌گوید «قتل‌های مرموز هواداران و فرماندهان حکومت پیشین جریان دارد و همه مردم این را مسئله را کار شما [طالبان] می‌داند و در این مورد هیچ‌کس به اعلامیه‌های شما گوش نمی‌دهد و باور نمی‌کند.»

او گفته می‌داند که این نامه به دست رهبران طالبان نمی‌رسد و اگر هم برسد روی رهبران طالبان اثر چندانی نخواهد داشت.

آقای جهانی با اشاره شکست اتحاد جماهیر شوروی، حکومت مجاهدین سابق، فروپاشی رژیم اول طالبان و شکست نیروهای ناتو و امریکا در افغانستان، می‌گوید که رژیم کنونی طالبان نیز پایدار نخواهد بود.

او گفته است رژیم طالبان از «فولاد» ساخته نشده و این نظام طالبان نیز فرو می‌پاشد.

او در بخشی از نامه خود نوشته: «قبول دارم که امریکا بسته‌های چهل میلیون دالری را برای شما [طالبان] ارسال می‌کند اما این بسته‌های پول نیز تا روز قیامت دوام نمی‌آورد. ایالات متحده که با حکومت‌های حامد کرزی و اشرف غنی وفا نکرد، دوستی [امریکا] با شما هم برای یک هدف است.»

او گفته روزی نه امریکا و نه بسته‌های دالری آن نخواهد بود بلکه طالبان و این مردم خشمگین، تنها خواهند بود.

آقای جهانی گفته است همانطور که طالبان تانک‌ها و هاموی امریکایی را با موتورسیکلت گرفتند، مردم ناراضی افغانستان نیز با دست‌خالی قدرت و موتورسیکلت را خواهد گرفت.

آقای جهانی گفته، جهان نظری «خوب» نسبت به طالبان ندارد و افغان‌های مقیم خارج به دلیل اعمال طالبان از «نام پشتون خجالت می‌کشند.»

او خطاب به رهبران طالبان افزوده است که سازمان ‌ملل با همه سیاست‌های طالبان مخالف است و هیچ کشوری در جهان حتی پاکستان این گروه را به رسمیت نشناخته است.

او همچنین گفته است وضعیت کنونی دوام نخواهد کرد و «مقابله با همه اقوام غیر پشتون، پشتون‌های روشنفکر و تمام جهان تا قیامت ممکن نیست.»

آقای جهانی گفته نشئه قدرت چشم طالبان را کور و گوش آن را کر کرده است.

او در پایان نامه خود گفته «به جرئت می‌توانم به شما [رهبران طالبان] بگویم که در داخل کشور، مانند رژیم اولیه طالبانی شما (که خودم به ملا محمد عمر هم یاداوری کرده بودم) صد در صد مردم از شما ناراض هستند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
اوبر
افغانستان و همسایگانش
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها