پارلمان ترکیه به عضویت فنلند در پیمان ناتو رای مثبت داد

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۱

پارلمان ترکیه روز پنجشنبه با عضویت فنلند در ناتو موافقت کرد و آخرین مانع از سر راه هلسینکی برای پیوستن به این پیمان نظامی برداشته شد.

سویدن و فنلند همزمان برای عضویت ناتو درخواست داده بودند اما ترکیه و هنگری به دلایل سیاسی هنوز با رفتن سویدن به ناتو موافقت نکرده اند.

سویدن و فنلند پس از حمله روسیه بر اوکراین درخواست عضویت ناتو را دادند. تمام ۳۰ کشور عضو کنونی ناتو باید با این درخواست موافقت می‌کردند. هنگری و ترکیه تنها دو کشور در ناتو بودند که ملاحظات سیاسی در مورد پیوستن آنان به این سازمان دارند.

یکی از شرایط رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، برای دو کشور این بود که علیه کوردهای ترک که حکومت ترکیه آنان را تروریست می‌خواند، اقدام کنند. به گفته انقره، شمار زیادی از این کوردها در این دو کشور اسکاندیناوی اقامت دارند.

ترکیه معتقد است که سویدن اقدامات کافی علیه کسانی که این کشور آنان را تروریست می‌داند انجام نداده است.

عکیف چاگاتای کیلیچ، عضو حزب رجب طیب اردوغان پیش از رای‌گیری به پارلمان گفت: «به عنوان یک عضو ناتو، طبیعتاً انتظارات و درخواست‌هایی در رابطه با نگرانی‌های امنیتی کشورمان داشتیم. من مایلم از گام‌های ملموسی که فنلند در این راستا برداشت یاد کنم. [گام‌هایی] که باعث شد تا ما تصمیم امروز را بگیریم.»

کیلیچ به فنلندی‌ها گفت که به ناتو خوش آمدند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو از ترکیه و هنگری خواسته است که درخواست هر دو کشور را تصویب کنند. پارلمان های دو کشور تا هنوز در مورد سویدن رای‌گیری نکرده اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها