نیروهای روسیه و تاجیکستان در نزدیک مرز افغانستان رزمایش نظامی برگزار کرده است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۴

ارتش روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای روسیه و تاجیکستان در مرکز آموزشی «حرب میدان»، در ۲۰ کیلومتری مرز با افغانستان رزمایش مشترک نظامی را آغاز کرده است.

این رزمایش تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

در اعلامیه دفتر مطبوعاتی ناحیه‌ نظامی مرکزی ارتش آمده است: «در جریان مراحل عملی، نیروهای روسیه و تاجیکستان با اجرای عملیات مشترک در مناطق کوهستانی، از بین بردن باندهای مسلح غیرقانونی که به قلمرو یک دولت متحد وارد می‌شوند، را تمرین خواهد کرد.»

با آنکه حکومت روسیه با طالبان روابط صمیمانه غیررسمی دارد و مقامات روسی با مقامات این گروه هرازگاهی دیدار می‌کنند، روسیه اما به صورت رسمی طالبان را یک گروه مسلح غیرقانونی می‌داند و رسانه‌های این کشور مکلف هستند تا هر وقتی از طالبان اسم می‌برند در کنارش توضیح دهند که فعالیت طالبان در روسیه غیرقانونی است.

در اعلامیه آمده است که نیروهای روسی با بیش از ۳۰۰ پرسونل و با تفنگ‌های ماشین‌دار، تسلیحات زرهی، توپخانه، نیروهای حفاظت از سلاح‌های کیمیاوی و بیولوژیکی و نیروهای جنگی سیار الکترونیکی در این تمرین شرکت می‌کند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، تمام همسایه‌های افغانستان نگران امنیت مرزهایشان و ورود گروه‌های تروریستی و تسلیحات به خاک‌ شان هستند. قدرت‌گیری روزافزون داعش در خاک افغانستان و ناتوانی طالبان در مهار این گروه لایه دیگری بر نگرانی کشورهای آسیای مرکزی افزوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
نگاه ژرف

رادیو

پادکست‌ها