ایران وایر: یک زن ایرانی به اتهام سوادآموزی به کودکان اهل افغانستان زندانی شده است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۴

ایران وایر روز دوشنبه خبر داد که یک زن ایرانی به نام ثمین احسانی به اتهام تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در جامعه بهایی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

این رسانه نوشته آموزش به کودکان اهل افغانستان از جمله مصادیق اتهامات مطرح شده علیه او در دادگاه بوده است.

همچنین اعتقاد قلبی او یعنی پیروی از دین بهایی، به‌عنوان جرم یکی دیگر از مصادیق حکم بوده است.

ایران وایر نوشته کودکانی که در صنف ثمین احسانی آموزش می‌دیدند، به دلیل نداشتن مدارک مهاجرتی از حق آموزش در ایران محروم بوده‌اند.

در گزارش ایران وایر آمده که این اتهام‌ها در جلسه دادگاه ثمین احسانی در ۲۰ جوزای ۱۳۹۱ در دادگاه انقلاب تهران بر او وارد شده است.

در گزارش این رسانه ایرانی آمده: «مدت کوتاهی بعد از اعلام حکم قطعی، از دایره اجرای احکام با ثمین تماس تلفنی گرفته می‌شود و از او ‌می‌خواهند تا برای اجرای حکم، خودش را به دایره اجرای احکام معرفی کند.»

براساس این گزارش خانم احسانی هم برای انجام کارهای دندان‌پزشکی از آن‌ها مهلت می‌گیرد، اما پس از پایان دندانپزشکی، وقتی با دایره اجرای احکام تماس می‌گیرد به او گفته می‌شود فعلا تخت خالی ندارند، هر وقت جا خالی شد خودشان وی را احضار خواهند کرد.

آغاز محکومیت ۱۰ سال پس از اعلام حکم

براساس گزارش ایران وایر ۱۰ سال پس از اعلام حکم، بامداد روز چهارشنبه ۲۵ خرداد/ جوزا ۱۴۰۱ چند مامور جمهوری اسلامی ایران به محل کار ثمین احسانی مراجعه و بدون اعلام قبلی، او را برای اجرای حکم بازداشت کردند.

در این گزارش آمده که ۱۰ ماه است که ثمین احسانی، شهروند ۳۷ ساله بهایی در حال گذراندن حکم ۵ سال حبس در زندان اوین است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها
سرزمین‌های بکر

رادیو

پادکست‌ها