روسیه: پیوستن فنلند به ناتو یک اشتباه تاریخی است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۵

روسیه روز سه‌شنبه گفت که پیوستن فنلند به ائتلاف نظامی ناتو یک اشتباه تاریخی خطرناک است که به تضعیف امنیت منطقه، افزایش خطر درگیری و اقدامات متقابل مسکو منجر خواهد شد.

فنلند روز سه‌شنبه رسماً به ناتو ملحق شد و پرچمش در مقر این سازمان در بروکسل به اهتزاز درآمد.

پس از حمله روسیه بر اوکراین، فنلند و سویدن، دو کشور اسکاندیناوی برای عضویت ناتو درخواست دادند. تمام اعضای فعلی ناتو با پیوستن فنلند موافقت کردند. سویدن اما تا حال نتوانسته است رضایت ترکیه و هنگری را کسب کند.

در مسکو، فعالان طرفدار کرملین با بلند بردن پلاکاردهایی با شعارهایی مانند «ناتو را متوقف کنید» و «ناتو حامی نازیسم است»، تظاهرات پر سر و صدایی را علیه ناتو در بیرون سفارت آمریکا راه انداختند.

روسیه و فنلند ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و مسکو قبلاً گفته بود که نیروهای نظامی‌اش را در مناطق غرب و شمال غربی کشور تقویت خواهد کرد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت که پیوستن فنلند به ناتو، «احتمال گسترش درگیری را به شکل قابل‌توجهی بالا می‌برد.»

او افزود که عضویت فنلند بر نتیجه جنگ روسیه در اوکراین تاثیری نخواهد داشت.

یکی از دلایل اصلی روسیه برای جنگ در اوکراین، جلوگیری از تبدیل شدن همسایه‌اش به پایگاه ناتو است. کرملین حالا می‌گوید که روسیه مجبور خواهد شد در واکنش به ورود فنلند به ناتو «تدابیر متقابل» اتخاذ کند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که گسترش بیشتر حضور ناتو «تجاوز به امنیت و منافع ملی روسیه است.»

وزارت امور خارجه روسیه گفت فنلند با پیوستن به ناتو مرتکب یک اشتباه تاریخی خطرناک شده است که نفوذ خود را در صحنه جهانی کاهش می‌دهد و به روابطش با مسکو آسیب می‌رساند.

این وزارت در بیانیه‌ای اعلام کرد: «سیاست عدم تعهد نظامی هلسینکی برای مدت طولانی در خدمت منافع ملی فنلند بود. [بی‌طرفی این کشور] عامل مهمی برای اعتمادسازی در منطقه دریای بالتیک و در کل قاره اروپا بوده است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها