رویترز: وزیران خارجه عربستان و جمهوری اسلامی ایران در چین دیدار می‌کنند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۶

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی نوشت که فیصل بن فرحان و حسین امیرعبداللهیان فردا، پنجشنبه در بیجینگ ملاقات خواهند کرد.

او دیدار وزیران خارجه دو کشور را در ادامه توافقات اخیر تهران و ریاض با میانجیگری چین و گام دیگری برای بهبود روابط دو کشور توصیف کرده است.

ایران و عربستان پس از چند دور مذاکرات در عمان و عراق، نهایتاً در ۱۹ حوت روی احیا و بهبود روابط دیپلوماتیک، در بیجینگ توافق کردند.

توافق دو رقیب سرسخت مذهبی و سیاسی با پادرمیانی چین، مهمترین رویداد دیپلوماتیک سال‌های اخیر در خاورمیانه توصیف شده است.

مقام ایرانی به رویترز گفت که «نمایندگان عالی دو کشور موافقت کردند که روز ۱۷ حمل در بیجینگ ببینند. این دیدار در ادامه توافقاتی است که با میانجیگری چین انجام شد.»

منابعی در عربستان نیز به الشرق الاوسط، روزنامه نزدیک به دولت سعودی، تایید کردند که این دیدار به دنبال توافقات بیجینگ انجام خواهد شد و هدف آن را «تسهیل گفت‌وگو میان دو کشور» توصیف کرده‌اند.

به گفته این روزنامه، پیش از این سه تماس تیلفونی بین وزیر امور خارجه سعودی و همتای ایرانی وی انجام شده‌است که شامل مراحل بعدی برای اجرای توافق، مراحل بازگشایی سفارتخانه‌ها و فعال سازی توافقات قبلی است.

روابط دو کشور به دنبال حمله عربستان بر حوثی‌ها در یمن که توسط ایران حمایت می‌شوند، و حمله نیروهای تندرو جمهوری اسلامی به سفارت و قونسلگری عربستان در ایران در جدی ۱۳۹۴ قطع شد.

تهران با حمایت از حوثی‌ها پای عربستان و چند کشور دیگر خلیج فارس را به یک جنگ فرسایشی در یمن کشاند. تصور می‌شود که سعودی با این توافق بتواند از تهدید حوثی‌ها در همسایگی خود بکاهد.

حوثی‌ها در سال ۲۰۱۹ حمله گسترده‌ای بر پالایشگاه‌های نفت عربستان انجام دادند که در اثر آن تولید نفت این کشور برای مدتی به نیم کاهش یافت.

در آن زمان، ریاض جمهوری اسلامی را مقصر این حملات دانست.

پربیننده‌ترین‌ها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید