قنسولگری جمهوری اسلامی «به مناسبت روز قدس» برای طالبان ضیافت افطاری برگزار کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۰

رسانه‌های ایران یکشنبه گزارش دادند که مجید صادقی، سرقنسول ایران در جلال‌آباد به مناسبت روز قدس ضیافت افطاری برای طالبان برگزار کرد.

قنسولگری ایران ۲ روز پیش نیز با نشر ویدیوی تبلیغاتی از شعارهای ضداسرائیلی و امریکایی نوشته بود که «منطقه مشرقی برای برگزاری روز قدس آماده می‌شود.»

روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در ۱۶ اسد ۱۳۵۸ آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نامید. از این روز در جمهوری اسلامی برای تصاحب بیت المقدس توسط مسلمانان و نابودی اسرائیل تبلیغ می‌شود.

با این که در دیگر کشورها چنین روزی رسمی نیست، اما جمهوری اسلامی هر سال مراسمی را به همین مناسبت با حمایت از حامیان خود در بعضی کشورها از جمله در افغانستان برگزار می‌کند.

قنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جلال‌آباد ۱۸ حمل نیز با انتشار ویدئویی به زبان های پشتو، فارسی و عربی در توییتر خود نوشت: «منطقه مشرقی افغانستان برای برگزاری روز قدس» آماده می‌شود.

رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران امروز تصاویری از ضیافت افطاری را منتشر کرده‌اند و گفته‌اند مسئولان بلندرتبه طالبان در ننگرهار در آن حضور داشتند.

مقام‌های طالبان و جمهوری اسلامی نماز را هم به طور مشترک اقامه کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مولوی محمد ربانی ناصح، معاون والی طالبان در ننگرهار هم در این ضیافت افطاری بوده است.

گفته شده که در این ضیافت بر اهمیت برگزاری روز قدس در افغانستان تاکید شده است.

برگزاری این روز در افغانستان در سال‌های گذشته مخالفانی نیز داشته است. آنان می‌گویند جمهوری اسلامی از آن به عنوان یک حربه سیاسی برای گسترش نفوذ خود در کشورهای مسلمان استفاده می‌کند.

مجید صادقی دولت آبادی، سرقنسول جمهوری اسلامی ایران در جلال آباد در ضیافت افطاری برای طالبان گفته است: «همکاری‌های کنونی و مناسبات بین دو کشور خار چشم دشمن مشترک ما شده است.»

به گزارش رسانه‌های ایران، صادقی در ضیافت افطاری برای طالبان، کمک‌های انجام شده کشورش به افغانستان را یادآوری کرده است.

ایران روابط نزدیکی با طالبان برقرار کرده و اخیراً دیپلومات‌های این گروه را در سفارت افغانستان در تهران هم پذیرفته است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید