شماری از قاضی‌های زن با راه‌اندازی کارزاری خواستار تخلیه همکاران‌شان از افغانستان شده‌اند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۱

شماری از قاضی‌های زن در حکومت پیشین با راه‌اندازی دادخواستی در پارلمان بریتانیا خواستار تخلیه همکاران‌شان از افغانستان شده‌اند.

مرضیه بابکرخیل که این کارزار را راه انداخته گفته که پیش از خروج از افغانستان از دو سو‌قصد جان سالم بدر برده و به‌شدت نگران همکارانش در افغانستان است.

خانم بابکرخیل در دادخواست که در وبسایتی به نام Change.co نشر شده گفت: «اکنون که در بریتانیا زندگی می‌کنم، به شدت نگران امنیت زنانی هستم که مانند من در سیستم قضایی افغانستان کار می‌کردند.»

این قاضی پیشین زن افزوده که این زنان «شجاع» طالبان، تروریست‌ها و افراد جنایتکار را به زندان فرستادند و با بازگشت طالبان به قدرت، اکنون این افراد آزاد شده و به‌دنبال انتقام از این زنان هستند.

خانم بابکرخیل در ادامه این دادخواست نوشت: «آنها در مخفی شدن در افغانستان روزانه با تهدید مرگ و ترس دائمی از انتقام‌جویی‌های خشونت‌آمیز زندگی می‌کنند. آنها و فرزندانشان و خانواده‌هایشان در معرض خطر قریب الوقوع حملات خشونت آمیز قرار دارند.»

به گفته این قاضی زن، این زنان که برای حاکمیت قانون و افغانستان عادلانه تر، فراگیرتر و برابر مبارزه کردند، اکنون در معرض خشونت قرار دارند.

او از دولت بریتانیا و جامعه بین‌المللی خواسته هر آنچه در توان دارند برای تخلیه این زنان از افغانستان و اسکان مجددشان انجام دهند.

این کارزار تازه ده‌ها هزار امضا جمع کرده و قرار است با جمع‌آوری امضای کافی رسما در پارلمان بریتانیا مطرح شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها