وزیر دفاع پاکستان: طالبان پاکستانی هنوز هم از خاک افغانستان به پاکستان حمله می‌کنند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۲

خواجه آصف، وزیر دفاع پاکستان، روز سه‌شنبه گفت با این که حکومت پاکستان با طالبان افغان روابط خوبی دارد، اما آنها به دلیل مشارکت طالبان پاکستانی در جنگ افغانستان، علیه این گروه اقدام نمی‌کنند.

او گفت که طالبان پاکستانی از خاک افغانستان برای حمله بر خیبر پختونخوا استفاده می‌کنند.

تحریک طالبان پاکستان در اواخر ماه نوامبر سال گذشته به آتش‌بس با حکومت پاکستان پایان داد. روزنامه پاکستانی دان خبر داد که از آن زمان تاکنون این گروه بیش از صد حمله را در داخل پاکستان انجام داده است که اغلب آن‌ها توسط طالبان پاکستانی در خاک افغانستان طراحی شده بود.

خواجه آصف و ندیم انجم، رئیس استخبارات پاکستان، در اوایل سال میلادی به کابل سفر کردند و از مقامات طالبان در افغانستان خواستند تا علیه طالبان پاکستانی اقدام کنند. پس از این دیدار حملات مشکوکی بر چند پایگاه طالبان پاکستانی صورت گرفت.

در یکی از این حملات مشکوک حداقل شش جنگجوی طالبان پاکستانی، به شمول فرماندهان این گروه، در ماه حوت در ولایت خوست کشته شدند. طالبان دلیل کشته‌شدن این افراد را انفجار بالون گاز اعلام کرد. رسانه‌های پاکستانی آن را انفجار ماین کنار جاده خواندند. منابع دیگر اما گفتند که این طالبان در پی حمله پهپادی ارتش پاکستان جان خود را از دست دادند.

با این حال، وزیر دفاع پاکستان به بخش اردوی صدای امریکا گفت که طالبان افغانستان با طالبان پاکستانی دوستی دیرینه دارند و نمی‌توانند از هم جدا شوند. چون، در ۲۰ سال گذشته به صورت مشترک علیه نظامیان ناتو در افغانستان جنگیدند. او گفت که بین ۷ الی ۸ هزار جنگجوی طالبان پاکستانی در کنار طالبان افغان بودند.

خواجه آصف گفت که در جریان ملاقاتش با طالبان، در یک مرحله طالبان افغانستان به صورت غیرمستقیم گفتند که آن‌ها نمی‌توانند علیه طالبان پاکستانی اقدام کنند چون دوستی دیرینه دارند اما در عین حال می‌خواهند به پاکستان کمک کنند.

وزیر دفاع پاکستان طبق معمول به دشمنی با هند اشاره کرد و گفت که هند به صورت مستقیم و غیرمستقیم از طالبان پاکستانی حمایت می‌کند و در گذشته از طریق قنسولگری خود به آن‌ها کمک کرده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید