رسانه‌های فرانسوی: ده‌ها مامور استخباراتی افغانستان همکار با فرانسه به حال خود رها شده‌اند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۳

رسانه‌های فرانسوی گزارش دادند که ده‌ها مامور استخباراتی افغانستان که با فرانسه همکاری داشتند پس از تسلط طالبان به حال خود رها شده‌اند.

این ماموران درباره گروه‌های تروریستی و همچنین شهروندان فرانسوی مرتبط با این گروه‌ها اطلاعات جمع‌آوری می‌کردند.

براساس تحقیقاتی که توسط رادیوی بین‌المللی فرانسه، روزنامه لوموند و همچنین لایت‌هوس ریپورتس انجام شده بین ۶۰ تا ۹۰ مامور سرویس‌های مخفی افغانستان به نام لشکر ۹۱۵ یا شمشاد در بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۲۰ با هدف جمع‌آوری اطلاعات با فرانسه همکاری داشته‌اند.

پس از سقوط کابل در آگست ۲۰۲۱، حدود ۳۰ تن از آنان به فرانسه منتقل شده‌اند و برخی دیگر توانسته‌اند به هند، پاکستان یا ایران پناه ببرند و آنانی که در افغانستان هستند از ترس انتقام‌جویی طالبان مخفیانه زندگی می‌کنند.

یکی از آنان به نام مستعار علی به رادیو بین‌المللی فرانسه گفته که چاره‌ای جز فرار با خانواده‌اش به ولایتی دیگر نداشت.

او می‌گوید که از آن زمان به بعد او با ترس زندگی می‌کند و هر بار که از خانه بیرون می‌رود صورتش را می‌پوشاند.

او افزود: « دوستانم از نظر مالی به من کمک کردند و تمام چیزهای باارزشی که داشتیم را فروختیم تا بتوانیم زنده بمانیم.»

یکی از آنان نیز با نشر پیامی در شبکه‌های اجتماعی از فرانسه کمک خواسته است.

او به رادیو بین‌المللی فرانسه گفت: «با این پیام، بازی با زندگی خودم را پذیرفتم. با خودم گفتم یا از این حالت بیرون می‌شوم یا می‌میرم. می‌دانستم که مردم پیام من به آقای مکرون را خواهند دید. امیدوارم بودم جواب بدهد. برایم مهم نبود طالبان پیام من را ببینند زیرا کاملا امیدم را از دست داده بودم. بنابراین فکر کردم راهی برای خروج وجود دارد. متاسفانه پاسخی دریافت نکردم.»

یکی از این ماموران که اکنون با خانواده‌اش به هند گریخته است می‌گوید که از دولت فرانسه تقاضای کمک کرده است اما پاسخی دریافت نکرده است.

مامور دیگری با نام مستعار حمزه نیز می‌گوید «تنها چیزی که از دولت فرانسه انتظار داریم این است که به حرف ما گوش دهند. باید ما را از این وضعیت خارج کند، زیرا ما به دولت فرانسه خدمات کرده‌ایم. مقامات فرانسوی باید ما را از این مرگ تدریجی نجات بدهند.»

وزارت نیروهای مسلح فرانسه هرگونه شکست در رابطه با کمک به این کارمندان سابق سرویس مخفی افغانستان همکار با سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه را رد می‌کند.

به گفته منابع دیپلماتیک فرانسوی، این کشور پس از به قدرت رسیدن طالبان در سال ۲۰۲۱ برای خروج ۹ هزار افغان و اسکان آنها در فرانسه کمک کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید