بیانیه مشترک نشست سمرقند: وضعیت امنیتی ناشی از تروریسم در افغانستان همچنان وخیم است

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۲۵

وزیران خارجه هفت کشور همسایه افغانستان، در نشست سمرقند در بیانیه‌ای مشترک وضعیت امنیتی مرتبط با تروریسم در افغانستان را همچنان وخیم خواندند.

شرکت‌کنندگان این نشست خواهان تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان شدند و از طالبان خواستند به حقوق بشر به ویژه حقوق زنان احترام بگذارد.

وزیران خارجه چین، ایران، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان در این نشست حضور داشتند.

در بیانیه مشترک وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان، آمده است که گروه‌های تروریستی از جمله داعش، القاعده، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، تحریک طالبان پاکستان، ارتش آزادی‌بخش بلوچستان، جندالله، جیش‌العدل، جماعت انصارالله، جنبش اسلامی اوزبیکستان و دیگر سازمان تروریستی مستقر در افغانستان تهدیدی جدی برای امنیت منطقه و جهان محسوب می‌شوند.

نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان روز پنجشنبه (۲۴ حمل) در سمرقند برگزار شد.

در بیانیه گفته شده که وزیران خارجه به ابتکار اوزبیکستان در زمینه ایجاد «گروه مذاکره‌کننده بین‌المللی» تحت نظارت سازمان ملل و تاجیکستان در خصوص ایجاد یک «کمربند امنیتی» اطراف افغانستان توجه کرده‌اند.

هنوز جزئیاتی درباره این طرح ارائه نشده است.

وزیران خارجه هفت کشور همچنین خواستار حمایت از توسعه برنامه‌های جایگزینی کشت مواد مخدر شده‌اند.

شرکت‌کنندگان نشست سمرقند، در بخشی از این بیانیه خواستار تشکیل حکومت فراگیر شدند.

آنان همچنین بر ضرورت حفظ گفت‌وگو و ارتباط جامعه بین‌المللی با افغانستان تاکید کرده‌ و خوستار اقدامات بیشتر به منظور بهبود شرایط معیشتی در این کشور شده‌اند.

این کشورها آمادگی خود را برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان اعلام کرده‌اند.

وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان، در این بیانیه گفته‌اند که طالبان به حقوق اساسی بشر شامل حقوق تمامی ‌گروه‌های قومی، زنان و کودکان احترام بگذارد تا آن‌ها بتوانند در عرصه‌های سیاسی-اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مشارکت کنند.

طبق بیانیه، نشست بعدی وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان، در ۲۰۲۴ یا در صورت نیاز زودتر از آن، در عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان برگزار خواهد شد.

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان نیز برای شرکت در این نشست به سمرقند رفت اما او در آغاز این نشست و زمانی که وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان عکس مشترک گرفتند، حضور نداشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها