ائتلاف جنبش‌های زنان می‌گوید نشست نماینده امریکا با «مجمع فکر آینده» در دوحه مشروعیت ندارد

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۶

ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان در اعلامیه‌‌ای، نشست نماینده امریکا با «مجمع فکر آینده افغانستان» در دوحه را غیرمشروع خواند و آن را تلاشی برای «سفیدنمایی طالبان» عنوان کرد.

این ائتلاف گفت که چنین نشست‌ها در غیاب زنان، معترضین و خانواده‌های قربانیان «غیرمشروع» است.

این ائتلاف متشکل از شش جنبش اعتراضی زنان است.

نماینده امریکا برای افغانستان در رشته توییتی نوشت که با مجمع فکر آینده افغانستان که متشکل از افراد مختلف است، دیدار کرده و توصیه‌های مختلف را از شرکت کنندگان این نشست دریافت کرده است. تام وست گفت که شرکت‌کنندگان این جلسه که منتقدان و حامیان طالبان بودند برای حل چالش‌ها خواستار تعامل و گفت‌وگو بودند و با درگیری‌های مسلحانه مخالفت کردند.

در اعلامیه ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان آمده است «از نظر ما نشست‌های از این قبیل که واقعیت‌های دردناک مردم افغانستان را انکار می‌کند و عاری از حضور گروه‌های مختلف مردم افغانستان است، تنها منجر به سفیدنمایی طالب و ادامه تطبیق آجندای ناکام صلح امریکا با طالبان می‌شود.»

این ائتلاف تاکید کرد که در نشست‌های که در آن‌ نمایندگان قربانیان «جنایات طالبان»، نمایندگان زنان معترض و اشتراک معنی‌دار اقوام و گروه‌های به حاشیه رانده‌شده دیده نشود، از دیدگاه این ائتلاف مشروعیت ندارد.

فاطمه گیلانی و برخی دیگر که در قالب «مجمع فکر آینده افغانستان» فعالیت می‌کنند اخیراً با نماینده امریکا در دوحه دیدار کردند. پس از مسدود شدن ذخایر بانک مرکزی افغانستان توسط امریکا، خانم گیلانی و شمار دیگر تلاش دارند تا پول‌های منجمدشده افغانستان را آزاد کنند و این پول به بانک مرکزی افغانستان تحت کنترول طالبان منتقل شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها