رئیس‌جمهور فرانسه طرح جنجالی تغییر قانون بازنشستگی را امضا کرد

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۶

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه طرح جنجالی اصلاح قانون بازنشستگی را علی‌رغم چند هفته اعتراضات گسترده در این کشور امضا کرد.

این طرح قانونی سن بازنشستگی را از ۶۲ به ۶۴ سال بالا می‌برد.

پیش از این اتحادیه‌های کارگری با راه‌اندازی اعتراضات خیابانی، این طرح را به چالش کشیده بودند.

دولت فرانسه تغییر قانون بازنشستگی را با استفاده از اختیارات ویژه قانونی و بدون تصویب پارلمان روی دست گرفت، ولی اجرایی شدن این طرح نیاز به تایید شورای قانون اساسی و انتشار در نشریه رسمی داشت.

شورای قانون اساسی روز جمعه (۲۵ حمل) با تایید تغییرات این قانون، از جمله افزایش سن بازنشستگی، به دولت آقای مکرون چراغ سبز نشان داد و دولت بلافاصله آن را در نشریه رسمی منتشر کرد.

به گزارش شبکه خبری فرانس ۲۴، متن این طرح قانونی به همراه تغییرات مورد نظر دولت آقای مکرون، پیش از طلوع خورشید در روز شنبه (۲۶ حمل) در نشریه رسمی فرانسه منتشر شد تا به قانون قابل اجرا تبدیل شود.

مخالفان امانوئل مکرون و معترضان سرسخت تغییر قانون بازنشستگی به دنبال انتشار این قانون از رئیس‌جمهور فرانسه انتقاد کردند و گفتند که او به صورت «قاچاقی» در «دل شب» اقدام به انتشار آن کرده است.

کاخ الیزه گفته که اعتراضات گسترده اتحادیه‌های کارگری و احزاب چپ علیه تغییر قانون بازنشستگی، بزرگ‌ترین چالش دولت آقای مکرون در دور دوم ریاست‌جمهوری او بوده است.

در همین حال، اتحادیه‌های کارگری خواستار برگزاری تظاهرات گسترده در روز جهانی کارگر، اول ماه می شده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید