دومین روز درگیری در خرطوم: سازمان ملل خبر کشته شدن سه کارمند برنامه جهانی غذا را تایید کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۷

نمایندگی سازمان ملل در سودان روز یکشنبه اعلام کرد که سه کارمند برنامه جهانی غذا در درگیری‌های ارتش این کشور با شبه‌نظامیان در منطقه «دارفور» کشته شده‌اند.

در همین حال دبیرکل سازمان ملل، شورای صلح و امنیت اتحادیه افریقا و اتحادیه عرب از تلاش‌هایی برای برقراری آتش‌بس خبر دادند.

در پی درخواست مصر و عربستان سعودی، قرار است اتحادیه عرب یک نشست فوری برای بررسی وضعیت سودان برگزار کند.

همزمان، ریاست‌جمهوری مصر اعلام کرده است که این کشور و سودان جنوبی پیشنهاد کرده‌اند میان ارتش سودان و نیروهای شبه‌نظامی «واکنش سریع» میانجی‌گری کنند.

درگیری بین ارتش سودان و شبه‌نظامیان «واکنش سریع» در شهر خرطوم و برخی از مناطق دیگر این کشور روز یکشنبه، وارد دومین روز شده است.

شبه‌نظامیان «واکنش سریع» هنوز ادعا دارند که کنترول مناطق کلیدی در پایتخت را در اختیار دارد، اما رهبر سودان و فرمانده ارتش این ادعا را رد کرده است.

براساس برخی از گزارش‌ها، ارتش این کشور روز یکشنبه حملات هوایی به پایگاه نیروهای شبه‌نظامی در نزدیکی خرطوم را آغاز کرده است. در درگیری‌های اخیر تعداد زیادی از جنگجویان و ۵۶ غیرنظامی کشته شدند.

با افزایش خشونت‌ها هر لحظه احتمال افزایش آمار قربانیان بیشتر می‌شود.

اتحادیه آفریقا، کشورهای عربی و ایالات متحده از هر دو طرف جنگ خواسته‌اند که به طور فوری درگیری‌ها را پایان دهند و برای بازگرداندن یک دولت غیرنظامی با همدیگر گفت‌وگو کنند.

درگیری‌ها در خرطوم، پایتخت سودان، زمانی آغاز شد که گروه‌های سودانی و حکومت نظامی حاکم هفته گذشته نتوانستند بر سر واگذاری قدرت به یک دولت مورد قبول هر دو طرف به توافق برسند.

با افزایش آمار قربانیان و زخمی‌ها انجمن پزشکی سودان با انتشار اعلامیه‌ای در فیس‌بوک خواستار «کمک و تجهیزات پزشکی به تمام شفاخانه‌ها و مراکز بهداشتی در خرطوم و دیگر مناطقی که درگیری در آن جریان دارد» شده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید