خلیلزاد: سرمنشی سازمان ملل برای تطبیق کامل موافقتنامه دوحه با طالبان دیدار کند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۹

زلمی خلیلزاد، نماینده سابق امریکا، خبر داد که انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل، با نمایندگان خاص کشورها برای افغانستان دیدار خواهد کرد.

او با توصیف موافقتنامه دوحه به عنوان «بهترین چارچوب برای حل چالش‌های افغانستان»، توصیه کرد که گوترش در مورد آن با نمایندگان طالبان بحث کند.

به گفته خلیلزاد، این نشست به میزبانی سازمان ملل در ۱۱ ثور در دوحه پایتخت قطر برگزار می‌شود.

خلیلزاد روز سه‌شنبه در توییتر نوشت که موافقتنامه دوحه از «حمایت عمومی افغان‌ها و جامعه بین المللی» برخوردار است. او گفت که باید یک نقشه‌ راه برای تطبیق کامل این موافقتنامه «باتوجه به واقعیت‌های افغانستان»، ترسیم شود.

موافقنامه دوحه که منجر به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان شد، منتقدان زیادی در میان مقامات دولت پیشین و سیاستمداران افغان دارد. آن‌ها می‌گویند که این موافقتنامه به سقوط دولت سابق سرعت بخشید.

نماینده سابق امریکا در امور افغانستان گفته است که دیدار گوترش و نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان با طالبان برای بحث برسر تطبیق کامل موافقتنامه دوحه «ضروری» است.

به گفته خلیلزاد، با این نشست «مشخص می‌شود که آیا طالبان هنوز هم به موافقتنامه دوحه پایبند هستند و آیا جامعه بین‌المللی می‌خواهد که با آن‌ها در این مورد کار کند.»

خروج گروه های تروریستی از افغانستان و تشکیل حکومت جدید در اثر گفت‌و‌گوی جریان‌های سیاسی افغان بخشی از توافقی است که امریکا و طالبان در دوحه انجام دادند.

طالبان اخراج گروه‌های تروریستی اسلامگرا از افغانستان را عملا رد کرده است. این گروه میزبان رهبر القاعده در پایتخت افغانستان بود و تا هنوز در مورد مرگ و حضور او در کابل توضیحی نداده است.

طالبان امریکا را به خاطر برنداشتن تحریم‌ها و حملات هوایی در خاک افغانستان به نقض موافقتنامه متهم کرده است.

ایالات متحده و کشورهای دیگر که رابطه حسنه با طالبان دارند، از این گروه خواسته‌اند که به تشکیل حکومتی با گروه‌های سیاسی مختلف تن بدهد و حقوق اساسی مردم افغانستان را رعایت کند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید