شورای مقاومت ملی می‌گوید که سازمان ملل طالبان را با به رسمیت شناختن تغییر داده نمی‌تواند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۳۰

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان روز چهارشنبه در واکنش به اظهارات معاون سرمنشی ملل متحد گفت که طالبان پس از به رسمیت شناخته شدن نیز به مطالبات کشورهای جهان اعتنا نخواهد کرد.

شورای مقاومت گفت که این کار، گروه‌های تروریستی را تشویق می‌کند که دولت‌های مشروع را سرنگون کنند.

شورای مقاومت ملی شامل بخش عمده از نیروی سیاسی و جهادی سابق است و در آن کسانی چون مارشال دوستم و عطا محمدنور حضور دارند.

اظهارات امینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل در مورد بحث به رسمیت شناختن طالبان در نشست دبیرکل سازمان ملل با نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان واکنش‌های تند داخلی را برانگیخته است.

برخی منتقدان می‌گویند که سازمان ملل برای شناسایی رسمی طالبان لابی می‌کند.

اما،سخنگوی انتونیو گوترش روز چهارشنبه در واکنش به این انتقادها گفت که به رسمیت شناختن طالبان در صلاحیت سازمان ملل نیست و تنها دولت‌های عضو سازمان می‌توانند در این مورد تصمیم بگیرند.

شورای ملی مقاومت در بیانیه‌ شدیداللحنی، شناسایی طالبان را «فاقد مبنای حقوقی» خوانده است؛ زیرا به گفته این شورا، طالبان از سازمان‌های تروریستی حمایت می‌کند و حقوق مردم افغانستان به خصوص زنان را شدیداً نقض می‌کند.

این شورا گفت که به رسمیت شناختن گروه‌های تروریستی به منزله «مشروعیت بخشی [به] هراس افگنی» است.

در این بیانیه آمده است: «هرگونه تلاش برای مشروعیت بخشی به گروه طالبان به مفهوم تقویت گروه‌های تروریستی در کشورهای ناامن جهان است که این گروه‌ها می‌توانند حاکمیت‌های مشروع را سرنگون و مشروعیت سلطه خود را از مجرای سازمان ملل کسب کنند.»

شورای مقاومت گفته است که طالبان در هیچ شرایطی به مطالبات کشورهای جهان «وقعی» نمی‌گذارد. با این حال، این شورا از سازمان ملل خواسته است که با راهکارهای سیاسی به پایان یافتن بحران افغانستان کمک کند.

امینه محمد، معاون سرمنشی سازمان ملل در دفاع از شناسایی رسمی طالبان گفته بود که با این گام، جلو اقدامات بدتر این گروه گرفته خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها