اشرف غنی می‌گوید رهبران طالبان به ثروتمندترین افراد در تاریخ «حرکت‌های یاغی» تبدیل شده‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۳۱

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در پیامی به مناسبت عید فطر، از حذف کامل زنان، فقر مردم افغانستان و ثروتمند شدن رهبران طالبان گفت.

اشرف غنی در یک پیام صوتی گفت: «فقر عمومی در کشور در حالی بیداد می‌کند که رهبران طالب به ثروتمندترین افراد در تاریخ حرکت‌های یاغی مبدل شده‌اند.»

اشرف غنی در این پیام صوتی تصریح کرد که ثروت طالبان از «ربودن غیرقانونی عواید ملی افغانستان، قاچاق اسلحه و مواد مخدر» فراهم می‌شود.

او با تبریک عید فطر به مسلمانان جهان، از کشورهای اسلامی هم خواست تا با مردم افغانستان که در برابر گروهی که به نام دین افغان‌ها را گروگان گرفته‌اند ابراز همدردی و همبستگی کنند.

اشرف غنی که در امارات متحده عربی بسر می‌برد افزود: امروز افغانستان از سوی بعضی‌ها خواسته یا ناخواسته به سوی بحران هویتی کشانده می‌شود.

به گفته وی، مهاجرت‌های اجباری در این دوران حس تعلق به افغانستان را هم تضعیف کرده و به سودجویان فرصت داد تا به نام قوم از آن استفاده شخصی نمایند.

اشرف غنی که قبل از ورود طالبان به کابل از افغانستان فرار کرد، گفت: «وضعیت بشری در افغانستان نیز به شدت رو به وخامت است و تاکنون تنها کمک‌های بشری جهان بوده که مانع بحران تمام عیار در افغانستان شده است.»

او در عین حال خطاب به طالبان افزود: تاریخ شاهد است که هیچ ملتی با گدایی بقا نمی‌کند.

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان می‌گوید که با گسترش فقر در افغانستان، اکنون باید ثابت شده باشد که گروه طالبان از مدیریت اقتصاد کشور عاجز است.

به گفته وی، وضع محدودیت بر کار زنان در موسسات هم روندی کاملا محاسبه شده است تا افغانستان به انزوا برود و زندگی مردم در افغانستان ناممکن شود.

اشرف غنی جستجوی راه بدیل برای تغییر وضعیت کنونی افغانستان را در اولویت دانست و گفت راه بیرون رفت از غربت‌زدگی فعلی در خودکفایی اقتصاد کشور است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
گنج‌های پنهان

رادیو

پادکست‌ها