زنان معترض در کابل و اسلام‌آباد: به رسمیت شناسی طالبان نقض حقوق تمام زنان افغانستان است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۳۱

شماری از زنان معترض و ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان در کابل و اسلام‌آباد از اظهارات اخیر معاون دبیرکل سازمان ملل انتقاد کردند. آن‌ها خطاب به امینه محمد که گفته نشستی در مورد شرایط به رسمیت شناختن طالبان برگزار می‌شود، گفتند:این به معنای نقض حقوق تمام زنان افغانستان است.

امینه محمد پیشتر در مرکز روابط عمومی و بین‌الملل دانشگاه پرینستون امریکا گفت که تا دو هفته دیگر آنتونیو گوترش، دبیرکل ملل متحد با نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان دیدار می‌کند.

او می‌گوید: «امیدواریم که در این نشست بر اساس اصول و شروط، گام‌های اولیه در مسیر به رسمیت شناختن طالبان را برداریم، آیا این امر ممکن است، من نمی‌دانم. اما این بحث باید اتفاق بیفتد.»

این اظهارات معاون دبیرکل سازمان ملل واکنش‌های تندی را در داخل و خارج از افغانستان به دنبال داشته است.

زنان افغان در کابل و اسلام‌آباد با شعارهای «امینه محمد، تو یک زن، حرف عدالت بزن»، «به رسمیت شناسی طالبان نقض حقوق زنان»، «وجدان‌های خوابیده خویش را بیدار کنید» به اظهارات معاون دبیر کل سازمان ملل اعتراض کردند.

ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان در هشداری تند گفته است که به رسمیت شناسی طالبان، گروهی که مسئول گسترده نقض حقوق مردم افغانستان است، به معنای حکم کشتار زنان افغانستان است.

این زنان معترض با یادآوری محدودیت‌هایی که طالبان بر زنان افغانستان وضع کرده‌اند، می‌گویند که به رسمیت شناسی طالبان به اعتبار سازمان ملل نیز آسیب می‌زند.

ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان تاکید کرده‌اند که از اظهارات اخیر امینه محمد به شدت نگران شده‌اند.

این زنان از امینه محمد خواسته‌اند تا در مورد سخنان خود به زنان افغانستان وضاحت لازم را ارائه دهد.

ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان روز پنجشبنه در نشست خبری خطاب به امینه محمد گفتند که تعامل بی‌قید و شرط با طالبان، تنها منجر به افزایش بحران در افغانستان خواهد شد.

این ائتلاف که شماری از اعضای آن در ماه‌های گذشته توسط طالبان بازداشت شده‌اند، تاکید کرده‌اند: جهان نباید مقاومت مردم افغانستان به ویژه مقاومت مدنی زنان افغانستان را در برابر ستم طالبان نادیده بگیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها