عضو ارشد کانگرس امریکا به وزیر خارجه: اشتباه افغانستان را در سودان تکرار نکنید

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۲

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا در نامه‌ای به وزیر خارجه این کشور هشدار داده که اشتباه افغانستان در سودان تکرار نشود.

مایکل مک‌کال با اشاره به هماهنگی ناکافی در عملیات تخلیه از افغانستان، نگرانی عمیقش را درباره امنیت امریکایی‌ها در سودان مطرح کرده است.

آقای مک‌کال در این نامه تاکید کرده که همزمان با بدتر شدن وضعیت سیاسی و امنیتی در سودان، لازم است که موارد کلیدی در نظر گرفته شود تا اشتباه افغانستان در سودان تکرار نشود.

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا در نامه خود نوشته که در عملیات تخلیه افراد غیررزمی از افغانستان در سال ۲۰۲۱، پیامدهای ناکامی در برنامه‌ریزی دقیق برای برخورد با بدترین سناریوها دیده شد.

به نظر آقای مک‌کال، در این عملیات میان وزارت خارجه و وزارت دفاع امریکا و همچنین میان نهادهای دولتی و غیردولتی در تخلیه شهروندان امریکایی از افغانستان هماهنگی کافی وجود نداشت.

او افزوده که با بدتر شدن وضعیت سیاسی و امنیتی در سودان، او در مورد امنیت شهروندان امریکایی، چه افرادی که به صورت خصوصی به این کشور رفته‌اند و چه کسانی که در چهارچوب ماموریت‌های رسمی در آنجا هستند، به شدت نگران است.

این قانون‌گذار امریکایی در نامه خود به وزارت خارجه این کشور سوال‌هایی را مطرح کرده و خواستار توضیح شده است.

این در حالی است که لوید آستین، وزیر دفاع امریکا اعلام کرده که شماری از نیروهای نظامی امریکایی برای تامین امنیت و تخلیه احتمالی شهروندان این کشور از سودان، به خرطوم فرستاده شده‌اند.

با گذشت یک هفته از درگیری میان دو جناح نیروهای مسلح سودان در خرطوم، نمایندگی‌های دیپلوماتیک در سودان برای خروج از این کشور افریقایی آماده می‌شوند.

خبرگزاری‌های بین‌المللی از تخلیه ماموریت دپیلوماتیک عربستان سعودی از خرطوم خبر داده‌اند و گزارش شده که دیپلوتات‌های اردنی هم به دنبال آنها سودان را ترک خواهند کرد.

اگرچه دو طرف درگیر اعلام کرده‌اند که برای سه روز عید فطر آتش‌بس کرده‌اند، ولی گزارش‌ها حاکی از ادامه درگیری پراگنده در شهر خرطوم است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
پیشه‌ور - فصل سوم

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید