اظهارات سفیر چین درباره حاکمیت ملی اوکراین، نگرانی فرانسه و کشورهای بالتیک را برانگیخت

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۳

اظهارات سفیر چین در فرانسه درباره حاکمیت ملی کشورهای شوروی سابق از جمله اوکراین، نگرانی فرانسه و کشورهای بالتیک را برانگیخته است.

لو شای گفته است: «کشورهای شوروی پیشین در حقوق بین‌الملل جایگاه واقعی ندارند، چرا که هیچ توافق بین‌المللی برای تحقق وضعیت حاکمیت آنها وجود ندارد.»

به گزارش رویترز، سفیر چین در مصاحبه‌ای با تلویزیون فرانسه گفت که کریمیه هم از نظر تاریخی بخشی از روسیه بوده که به دستور نیکیتا خروشچف، رهبر شوروی سابق به اوکراین الحاق شده بود.

کریمیه بخشی از اوکراین بود که روسیه آن را در سال ۲۰۱۴ به خاک خود ملحق کرد. اوکراین این منطقه استراتژیک را همچنان بخشی از خاک خود می‌داند.

این اظهارات سفیر چین نگرانی مقام‌های فرانسه و کشورهای بالتیک را برانگیخته است. سخنگوی وزارت خارجه چین گفته: «مشخصا در مورد اوکراین، کل جامعه بین‌المللی از جمله چین این کشور را با مرزهایش به شمول کریمیه در سال ۱۹۹۱ به رسمیت شناخت.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه تاکید کرده که دولت چین باید مشخص کند که آیا اظهارات لو شای موضع رسمی این کشور است یا نه.

مقام‌های سه کشور بالتیک استونیا، لیتویا و لیتوانیا هم، که در گذشته بخشی از شوروی سابق بودند، نسبت به اظهارات سفیر چین اظهار ناامیدی کردند. آنها نیز مانند سخنگوی وزارت خارجه فرانسه خواستار توضیح دولت چین در این مورد شده‌اند.

وزارت خارجه چین هنوز درباره اظهارات این دیپلومات ارشد خود در فرانسه اظهار نظر نکرده است.

به دنبال حمله نظامی روسیه به اوکراین، مقام‌های غربی همواره نگران رفتار چین در قبال جنگ اوکراین بوده‌اند. غرب خواستار پیوستن چین به جامعه بین‌المللی بوده تا حمله روسیه به اوکراین را محکوم کند.

با این حال، به تازگی وزیر دفاع چین به روسیه سفر کرده و پیشتر شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور این کشور به روسیه سفر کرده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

گفت‌وگوی ویژه
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید