هشدار سرمنشی سازمان ملل: خطر درگیری میان قدرت‌های جهانی به «بالاترین حد» رسیده است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه در جلسه شورای امنیت این سازمان گفت که خطر درگیری بین قدرت‌های بزرگ جهان به «بالاترین حد تاریخی» رسیده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در جلسه گفت که وضعیت جهان احتمالا «خطرناک‌تر» از دوران جنگ سرد شده است.

گوترش در حضور لاوروف، حمله روسیه به اوکراین را عامل ایجاد رنج و ویرانی عظیم در اوکراین و دامن زدن به نابسامانی اقتصاد جهانی دانست.

او گفت: «تنش‌ها بین قدرت‌های بزرگ به طور بی‌سابقه و تاریخی‌ای به اوج رسیده است. خطر درگیری، چه توسط اتفاقات نادرست یا اشتباه محاسباتی نیز وجود دارد.»

روسیه ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برای ماه اپریل امسال به عهده دارد. لاوروف در این نشست گفت: «همانند دوران جنگ سرد، به مرحله خطرناک، و احتمالاً خطرناک‌تر از آن دوره رسیده‌ایم.»

او با انتقاد از کشورهای غربی افزود: «بیایید بدون ملاحظه حرف بزنیم. هیچکس به اقلیت غربی اجازه نداده است که به نمایندگی از تمام نوع بشر صحبت کند.»

این سخنان وزیر خارجه روسیه با واکنش لیندا توماس-گرینفلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، مواجه شد. لیندا با اشاره به لاوروف گفت: «برگزارکننده ریاکار[این مجلس] ما، روسیه، به همسایه خود اوکراین حمله کرد و به منشور سازمان ملل ضربه زد.»

او افزود: «این جنگ غیرقانونی، ناموجه و غیرضروری مستقیماً با مقدس‌ترین اصل ما که جنگ تجاوزکارانه و تسخیر خاک دیگران هرگز قابل قبول نیست، در تضاد است.»

سازمان ملل متحد سعی دارد توافق صادرات غلات اوکراین را از طریق دریای سیاه که به تاریخ ۱۸ ماه می به پایان می‌رسد، حفظ کند. این سازمان جهت صادرات غلات و کود کیمیایی روسیه نیز پیشنهاد کمک داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها