بازداشت ۱۱۰ نفر در آستانه انتخابات ترکیه؛ ده‌ها سیاستمدار، روزنامه‌نگار و وکیل دستگیر شدند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۵

پولیس ترکیه در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی این کشور ۱۱۰ نفر را به ظن داشتن ارتباط با حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، بازداشت کرده است.

این افراد در ۲۱ ولایت و عمدتا در منطقه کردنشین دیار بکر بازداشت شده‌اند و سیاستمداران، وکلا و روزنامه‌نگاران هم در میان آن‌ها هستند.

پولیس ترکیه گفته که آن‌ها در چهارچوب «عملیات تروریستی» بازداشت شده‌اند. به گفته یک مقام امنیتی، این عملیات در ۱۸۶ نقطه اجرا شد و دستور بازداشت ۲۱۶ نفر صادر شده است.

سیاستمداران مخالف دولت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفته‌اند که ممکن است این بازداشت‌های گسترده با انتخابات ۱۴ می ارتباط داشته باشد.

طیب تمل، نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها، سومین حزب بزرگ در پارلمان ترکیه، گفته که دولت آقای اردوغان از ترس از دست دادن قدرت در این انتخابات، دست به عملیات بازداشت مخالفان زده است.

به گفته او، در این عملیات ده‌ها سیاستمدار، روزنامه‌نگار و وکیل در دیار بکر بازداشت شده‌اند که شماری از آن‌ها اعضای ارشد این حزب هستند.

آقای اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی پیش رو با چالش‌های جدی روبه‌رو است و بیشتر احزاب مخالف او به حمایت از کمال قلیچدار اوغلو، سیاستمدار منتقد اردوغان، متحد شده‌اند.

یک مقام امنیتی گفته که بازداشتی‌ها مظنون به حمایت مالی، سربازگیری و پخش تبلیغات حزب کارگردان کردستان، پ‌ک‌ک، هستند، حزب غیرقانونی که دولت ترکیه و شماری از دولت‌های غربی آن را «تروریست» می‌داند.

در همین حال، اما سینکلیروب، معاون مدیرکل دیدبان حقوق بشر اروپا و آسیای مرکزی گفته که دسترسی به پرونده‌های تحقیقات بازداشتی‌ها محدود شده که به گفته او، «به صورت آشکاری سوءاستفاده از قدرت و تاکتیک ارعاب در آستانه انتخابات» است.

به نظر می‌رسد که در این عملیات پولیس، حزب دموکراتیک خلق‌ها، با بازداشت شماری از اعضای ارشدش، به صورت گسترده‌ای تحت فشار قرار گرفته باشد.

این حزب از نظر داشتن شمار اعضا در پارلمان ترکیه، در ردیف سوم قرار دارد. اگرچه حزب دمواکراتیک حلق‌ها، عضو ائتلاف مخالف آقای اردوغان نیست، ولی در سال‌های اخیر از سیاست دولت او در سرکوب مخالفان به صورت جدی انتقاد کرده است.

طرح اتهام همکاری اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها با پ‌ک‌ک می‌تواند این حزب را در انتخابات ۱۴ می با چالش جدی روبه‌رو کند.

پ‌ک‌ک از سال ۱۹۸۴ دست به شورش مسلحانه زده و بر اثر درگیری این حزب با دولت ترکیه، بیش از ۴۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها