فاکس نیوز: احتمال دارد هوش مصنوعی عواقب فاجعه‌‌‌بار برای بشریت داشته باشد

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۸

فاکس نیوز با نشر گزارشی در مورد هوش مصنوعی از پیامدهای احتمالی این تکنولوژی در انقلاب بعدی هشدار داده است.

کارشناسان با ابراز نگرانی از عواقب فاجعه‌‌بار هوش مصنوعی گفته‌اند که برنامه‌های مانند چت جی‌پی‌تی، احتمال دارد با ارائه‌ معلومات نادرست، منجر به جهت‌گیری‌های سیاسی شود.

طبق این گزارش، ماهیت غیرقانونی هوش‌مصنوعی موجب احساس ترس، انزجار و بی‌اعتمادی در میان کاربران شده است.

این گزارش با استناد بر گفته‌های کارشناسان، تهدیدات امنیت سایبری و احتمال حذف شغل انسانی را نیز از دیگر پیامدهای احتمالی هوش‌مصنوعی عنوان کرده است.

هوش مصنوعی اطلاعات وسیع در اختیار دارد و این ویژگی هرچند موجب ساده سازی ایده‌های پیچیده می‌شود، اما به‌دلیل ضعف در تشخیص اعتبار اطلاعات، ممکن است اطلاعات نادرستی را ارائه کند.

احتمال دیگر این است که سازندگان هوش مصنوعی از آن برای ترویج جهت‌گیری‌ها و تنش‌های سیاسی و اجتماعی خاص سو‌ء استفاده‌ کنند.

هوش‌مصنوعی هرچند دسترسی به اطلاعات را تسهیل و تسریع کرده است، باآنهم در جعل علم نیز دست باز دارد. با انجام فعالیت‌های علمی دانشجویان، این قشر را منفعل می‌سازد.

در این گزارش با اشاره به قدرت تسلط هو‌ش‌مصنوعی بر حریم خصوصی افراد، از چین به عنوان کشوری که هوش مصنوعی را در جهت ردیابی موقعیت افراد و خانواده‌ها استفاده می‌کند، یاد شده است.

در همین حال کارشناسان، نگران سیطره هوش مصنوعی بر انسان‌ها هستند.

مبنای غیرقانونی هوش‌مصنوعی باعث شده تا ایتالیا استفاده از چت جی‌پی‌تی را ممنوع کند و کشورهای دیگر همچون فرانسه، آلمان و کانادا نیز سیاست‌های مشابه را در نظر گیرند.

طبق گزارش‌ها،‌ آمار استفاده کنندگان هوش مصنوعی به بیش از صد میلیون کاربر رسیده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سرزمین‌های بکر
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها