نماینده چین: در نشست دوحه بسیاری از شرکت‌کنندگان خواهان آزادسازی دارایی‌های افغانستان شدند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۳

نماینده چین در امور افغانستان می‌گوید بسیاری از شرکت‌کنندگان نشست دوحه خواهان لغو تحریم‌ها و آزادسازی دارایی‌های افغانستان شدند.

یو شیائویونگ همچنین گفت: «امریکا و کشورهای ناتو که سال‌ها در افغانستان بودند باید مسئولیت خود را بر عهده گرفته و در بازسازی این کشور سهم بگیرند.»

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ریانووستی روسیه، تاکید کرد که در نشست دوحه کشورهای زیادی موضوع دارایی‌های افغانستان را طرح کردند و گفتند که نادیده گرفتن آن وضعیت افغانستان را بدتر می‌کند.

نماینده چین از کشورهایی که چنین خواسته‌‌ای در نشست دوحه داشته‌اند نام نبرد، اما روسیه، جمهوری اسلامی ایران و پاکستان که روابط نزدیکی با طالبان دارند، تاکنون بارها گفته‌اند که امریکا باید دارایی‌های افغانستان را آزاد کند.

نشست دوحه درباره افغانستان ۱۱ و ۱۲ ثور با میزبانی دبیرکل سازمان و نمایندگان بیش از ۲۰ کشور برگزار شد.

یو شیائویونگ که قبل از شروع نشست دوحه با سهیل شاهین، نماینده طالبان در قطر دیدار داشت، می‌گوید ۷ میلیارد دالر افغانستان مسدود شده است.

امریکا پس از قدرت‌گیری طالبان، ۳.۵ میلیارد دالر از ذخایر ارزی افغانستان را به یک صندوق امانی در سوئیس منتقل کرد تا برای کمک به افغانستان مصرف شود. ۳.۵ میلیارد دالر دیگر همچنان در امریکا مسدود ماند و بنابر دستور جو بایدن ممکن است به قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر پرداخت شود.

چین خواهان بازگرداندن کامل این پول به افغانستان شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
شهرهای افسانه‌ای: آمستردام
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید