سه روزنامه‌نگار زن بازداشت‌شده ایرانی برنده جایزه جهانی آزادی مطبوعات یونسکو شدند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۳

نیلوفر حامدی، الهه محمدی و نرگس محمدی، روزنامه‌نگاران زن ایرانی در زندان، برنده امسال جایزه جهانی آزادی مطبوعات یونسکو معرفی شدند.

مدیرکل یونسکو با اشاره به تهدیدهایی که متوجه زنان روزنامه‌نگار است، به این روزنامه‌نگاران به دلیل تعهد آنها به حقیقت و پاسخگویی ادای احترام کرد.

این سه زندانی سیاسی با پیشنهاد یک هیئت داوری بین‌المللی، برنده جایزه آزادی مطبوعات یونسکو، گیلرمو کانو ۲۰۲۳ شدند.

زینب سلبی، عضو این هیات داوران، گفت: «ما متعهدیم به کار شجاعانه زنان روزنامه‌نگار ایران که گزارشگری آنها به یک انقلاب تاریخی به رهبری زنان منجر شده، ادای احترام کنیم.»

الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن و نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق هستند که گزارش‌هایی از چگونگی کشته شدن و مراسم خاکسپاری مهسا امینی، دختر کرد ایرانی که در بازداشت پولیس گشت ارشاد تهران کشته شد، تهیه و در رسانه‌های خود منتشر کردند.

آن‌ها پس از این اقدام، در نخستین موج دستگیری‌های معترضان خیزش سراسری ایرانیان در اواخر سنبله و اوایل میزان پارسال بازداشت شدند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران این دو روزنامه‌نگار را به «همکاری با دولت متخاصم امریکا» متهم کرده است.

نرگس محمدی، برنده دیگر این جایزه نیز از ماه عقرب سال ۱۴۰۰، دوران محکومیت ۹ سال و هشت ماهه خود را در زندان اوین سپری می‌کند. در همین حال، صفحه اینستاگرام نرگس محمدی هفته گذشته گزارش داد دفتر زندان اوین هشت اتهام جدید را در پرونده جدید قضایی به این زندانی سیاسی اطلاع داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها