جمهوری اسلامی در پنج روز گذشته ۱۹ زندانی بلوچ را اعدام کرده است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۴

جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، ۱۴ ثور، حکم اعدام یک زندانی بلوچ را اجرا کرد. این کشور در پنج روز گذشته ۱۹ تن از زندانیان بلوچ را اعدام کرده است. برخی از فعالان حقوق بشری اعدام زندانیان بلوچ را «سیاست رسمی حکومت برای ایجاد رعب و وحشت در میان معترضان استان سیستان و بلوچستان» دانستند.

براساس گزارش‌ها، از روز نهم ثور تا اکنون دست‌کم ۱۹ شهروند بلوچ با اتهام‌های مربوط به جرایم مواد مخدر و قتل اعدام شدند که دو تن از آن‌ها زن بودند.

نوراحمد زاروزهی (نهتانی) اهل زاهدان، آخرین مورد از اعدام شهروندان بلوچ است که حکمش سحرگاه روز پنجشنبه (۱۴ ثور) در زندان وکیل‌آباد مشهد و به اتهام انجام جرایم مربوط به مواد مخدر اجرا شد.

«کمپین فعالین بلوچ» موج جدید اعدام زندانیان را نشان‌دهنده سیاست رسمی حکومتی دانست و نوشت که پیش از این نیز در چند دوره اعدام‌ها در بازه‌های زمانی مشخص و به صورت یک موج هم‌زمان صورت گرفته‌اند.

این سازمان همچنین با اظهار نگرانی درباره نقض حقوق انسانی شهروندان و استفاده از آن برای «بازی‌های سیاسی و ایجاد فشار و رعب و‌ وحشت در بین مردم»، اعدام گسترده شهروندان بلوچ را محکوم کرد.

بر اساس گزارش‌ها، از ۲۹ اسد سال گذشته تا ۱۴ ثور امسال، دست‌کم ۱۲۳ شهروند بلوچ در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند.

به گفته فعالان حقوق بشری، اعدام این افراد اقدامی در راستای انتقام‌گیری و تلافی‌جویی حکومت علیه اعتراضات پیوسته مردم سیستان و بلوچستان است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها