ائتلاف اپوزیسیون ترکیه: پس از پیروزی در انتخابات، سیاست‌های اردوغان را تغییر می‌دهیم

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۷

ائتلاف اپوزیسیون ترکیه وعده داده است که در صورت پیروزی در انتخاب امسال، بسیاری از سیاست‌های رئیس‌جمهور رجب طیب اردوغان را تغییر خواهد داد.

برگشت به دموکراسی پارلمانی، اقتصاد دگراندیشانه و تغییر اساسی در سیاست خارجی از جمله عمده‌ترین وعده‌های این اپوزیسیون است.

کمال قلیچدار اوغلو، نامزد ریاست جمهوری شش حزب عضو ائتلاف اتحاد ملت، از برنامه اپوزیسیون برای ۱۰۰ روز نخست قدرت، رونمایی کرد.

این اپوزیسیون، خواهان ایجاد اصلاحات قانونی و اجرایی است؛ از برگشت به نظام پارلمانی تا لغو حق وتوی رئیس جمهور در قوانین و صدور احکام، منع فعالیت سیاسی رئیس جمهور پس از دوره هفت ساله و استقلال قوه قضاییه از جمله مواردی است که به آن اشاره شده است.

در بُعد اقتصادی نیز، با مستقل سازی بانک مرکزی، وعده کاهش چشم‌گیر تورم در طی دو سال آینده و تثبیت ارزش لیره (واحد پولی ترکیه) داده شده است.
این در حالی است که میزان تورم در ترکیه ۴۴ درصد است و ثبات لیره در طی پنج سال گذشته ۸۰ درصد افت داشته است.

فروش برخی ساختمان‌های دولتی، کاهش استفاده از وسایل نقلیه هوایی و زمینی توسط ریاست جمهوری از دیگر موضوعاتی ست که اپوزیسون ترکیه برای کاهش هزینه‌های دولت مدنظر دارد.

آقای قیلیچدار اوغلو با تاکید بر کاهش وابستگی به واردات گاز از کشورهای دیگر گفته است که پروژه نیروگاه هسته‌ای آک کویو (پروژه مشترک ترکیه و روسیه) را نیز مجددا ارزیابی خواهد کرد.

این ائتلاف در بعد سیاست خارجی نیز با مشروط سازی روابط خود با روسیه، اولویت را به غرب به ویژه ایالات متحده آمریکا می دهد.


انتخابات ترکیه با رقابت شدید دو حزب برتر به تاریخ ۱۴ ماه می برگزار خواهد شد. انتظار می‌رود آقای قلیچدار اوغلو در دور دوم انتخابات را ببرد.

تلاش برای تسریع فرایند الحاق ترکیه به اروپا نیز از وعده‌های دیگر اپوزسیون ترکیه است

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها