مایکل مک‌کال آنتونی بلینکن را در مورد عدم پاسخگویی درباره خروج از افغانستان تهدید کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۸

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا تهدید کرده که عدم پاسخگویی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه به فراخوانی درباره خروج از افغانستان، تحقیر کانگرس تلقی خواهد شد.

این کمیته آقای بلینکن را برای توضیح یک سند محرمانه درباره خروج امریکا از افغانستان در ماه اسد ۱۴۰۰، فراخوانده است.

مایکل مک‌کال رئیس جمهوریخواه این کمیته این تهدید را در نامه‌ای به آقای بلینکن، که روز جمعه صادر و روز دوشنبه (۱۸ ثور) همگانی شده، مطرح کرده است.

آقای مک‌کال در این نامه نوشته اطلاعاتی که وزارت خارجه در ماه سرطان ۱۴۰۰ در این مورد فراهم کرده، کافی نبوده و رضایت کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان را فراهم نکرده است.

این کمیته آقای بلینکن را در ماه مارچ گذشته برای توضیح درباره سندی طبقه‌بندی شده درباره مجموعه روابطی موسوم به «کانال مخالف» فراخواند، ولی او تا اکنون به این کمیته نرفته است.

این کانال به مقام‌های وزارت خارجه اجازه می‌دهد که با مقام‌های ارشد دیگر در دولت به صورت مستقیم تماس بگیرند.

وال استریت ژورنال در ماه اسد ۱۴۰۰ نوشت که مقام‌های بلندپایه از طریق این کانال نسبت به احتمال سقوط کابل در آینده نزدیک پس از خروج نیروهای امریکایی هشدار داده بودند.

وزارت خارجه گفته که تنها بخشی از اطلاعات در این مورد با مقام‌های بلندپایه در میان گذاشته می‌شود تا هویت کسانی که مخالفت کرده‌اند، محفوظ بماند.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه گفته که این وزارت اطلاعات مورد نیاز کانگرس را در صورتی فراهم می‌کند که اطلاعات کارمندان وزارت خارجه محفوظ بماند.

دولت افغانستان پیش از خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان و در پی فرار اشرف غنی، رئیس‌جمهور سابق در ۲۴ اسد ۱۴۰۰ فروپاشید.

خروج نیروهای امریکایی همزمان با ورود طالبان به کابل، دچار هرج‌ومرج شد و بر اثر انفجاری در اطراف میدان‌ هوایی کابل، ۱۸۲ نفر از جمله ۱۳ سرباز امریکایی کشته شدند.

نیروهای امریکایی همزمان با خروج خود، دهها هزار نفر از همکاران محلی نهادهای امریکایی را هم به خارج از افغانستان منتقل کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
الماس شرق - احمد ظاهر
خبر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها