چین از طالبان خواست تا سیاست‌های افراطی خود علیه زنان افغانستان را متوقف کند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۰

سخنگوی وزیر خارجه چین روز چهارشنبه از طالبان خواست تا سیاست‌های افراطی محروم‌سازی زنان از آموزش و زندگی اجتماعی را متوقف کند.

وانگ ونبین گفت جامعه جهانی از طالبان انتظار دارد تا با اتخاذ سیاست‌‌های داخلی و خارجی میانه‌رو، در بخش حقوق زنان و کودکان پیشرفت بیشتری داشته باشد.

وانگ ونبین همچنین از طالبان خواسته تا نگرش قاطع‌تری در مبارزه با تروریسم اتخاذ کند تا نتایج ملموس‌تری حاصل شود.

او گفت: «چین به عنوان یک همسایه قدیمی افغانستان، معتقد است که افغانستان نباید از جامعه بین‌المللی کنار گذاشته شود.»

این مقام وزارت خارجه چین افزود که روند صلح و بازسازی افغانستان باید مورد تشویق قرار گیرد و به حاکمیت و تمامیت ارضی آن احترام گذاشته شود.
وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه، این سخنان را پس از نشست بین وزرای خارجه چین، طالبان و پاکستان مطرح می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه چین از بیانیه مشترک این نشست ستایش کرد.

او گفت که این سند "برای توسعه آینده روابط چین و افغانستان و ارتقای همکاری‌های امنیتی و مبارزه با تروریسم منطقه‌ای اهمیت زیادی دارد."
چین از زمان تسلط طالبان بر افغانستان با هدف دسترسی به منابع طبیعی افغانستان روابط نزدیکی با گروه طالبان برقرار کرده است. اما این کشور به دلیل تهدیدات امنیتی و تحریم‌های وضع شده از سوی امریکا و سایر دولت‌های غربی برای آغاز پروژه‌های خود در افغانستان با محدودیت‌هایی روبه‌روست.
اصلاح سیاست‌های واپس‌گرایانه طالبان علیه زنان و دختران افغانستان می‌تواند تا جایی مسیر را برای کاهش تحریم‌ها و شروع بهره‌برداری‌های اقتصادی چین در افغانستان باز کند.
به گفته آقای ونبین چین امیدوار است که طالبان «گام‌های محکمی در مسیر درست بردارد، تلاش‌های عملی را برای جلب درک و اعتماد جامعه جهانی انجام دهد و شرایط مساعدی را برای توسعه حسن همجواری افغانستان با همسایگان خود و ادغام در جامعه بین‌المللی فراهم کند.»
در همین حال حامد کرزی رییس جمهور اسبق افغانستان نیز در توییتی نوشته که با وانگ یو سفیر چین در کابل درباره وضعیت افغانستان دیدار و گفتگو داشته است.
به گفته آقای کرزی در این دیدار، سفیر چین بر صلح و ثبات دایمی در افغانستان تاکید داشته است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید