اتاوا می‌گوید در قبال تهدیدات علیه ۲۵ کارمند سابق سفارت کانادا در کابل مسئولیت ندارد

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۲

در پی شکایت کارمندان سابق سفارت کانادا در کابل، اداره مهاجرت این کشور گفته که هیچ مسئولیتی در قبال خطری که شاکیان را تهدید می‌کند، ندارد.

۲۴ کارمند سابق همراه با یک نگهبان سابق سفارت کانادا در کابل سال گذشته به خاطر تاخیر در پرونده مهاجرتی آنها از اتاوا شکایت کردند.

به گزارش سی‌بی‌سی نیوز، دولت فدرال در پاسخ خود به این شکایت اعلام کرد که دادگاه باید حجم کار سنگین اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی را کانادا در نظر بگیرد.

وکیلان به نمایندگی از اداره مهاجرت و امور جهانی نوشتند که این اداره وظیفه‌ای برای رسیدگی به درخواست های متقاضیان برای اقامت دائم در چارچوب زمانی خاص ندارد.

دولت همچنین کانادا گفته است که "هیچ ارتباط علت و معلول کافی بین خطراتی که متقاضیان [مهاجرت] در افغانستان با آن روبرو هستند به دلیل رهبری بازیگران دولتی کانادا وجود ندارد."

شاکیان می‌گویند که آنها دائماً در معرض خطر تلافی‌جویانه طالبان هستند و خواستار تصمیم‌گیری سریع در مورد درخواست‌‎های خود برای انتقال به کانادا اند.

وکیل آنها می‌گوید که با شکایت درج شده، اکنون دادگاه فدرال است که تصمیم می‌گیرد که آیا برای ادامه پرونده آنها زمان تخصیص بدهد یا خیر.

دولت فدرال می‌گوید که در یادداشتی که شان فریزر وزیر مهاجرت آن را در ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۲ امضا کرد تشخیص داد که کارمندان استخدام شده از سوی شرکت حقوقی افغان از جمله افرادی هستند که به طور عملیاتی در افغانستان فعال هستند و از خطراتی که افراد در آنجا با آن روبرو هستند آگاهی داشته‌اند.

اما وکلای این شاکیان استدلال می‌کنند که این کارمندان به دلیل سقوط افغانستان در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها