دادگاه عالی پاکستان بازداشت عمران خان را غیرقانونی اعلام کرد 

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۱

دادگاه عالی پاکستان روز پنجشنبه ۲۱ ثور پس از برگزاری جلسه استماعیه عمران خان اعلام کرد که بازداشت او غیرقانونی بوده و دستور آزادی فوری نخست‌وزیر پیشین را صادر کرد.

در این جلسه استماعیه که قرار بود ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر به وقت محلی برگزار شود عمران خان با ساعاتی تاخیر در میان تدابیر شدید امنیتی در دادگاه عالی حضور پیدا کرد.

پولیس آقای خان را روز سه‌شنبه در صحن دادگاه عالی اسلام‌آباد بازداشت کرد و دادگاه روز چهارشنبه در جریان محاکمه او دستور داد که هشت دیگر هم در بازداشت بماند.

عمر عطا بندیال، رییس دادگستری پاکستان دستگیری رهبر حزب تحریک انصاف را از محل دادگاه عالی اسلام‌آباد را یک رسوایی بزرگ برای دستگاه قضایی این کشور خواند.
در همین حال قاضی اطهر مین‌الله یکی از اعضای هیات سه نفره جلسه استماع نیز گفت که اگر این دستگیری‌ها عادی شود، هیچ کس به دادگاه مراجعه نمی‌کند.

وی افزود:« کسی که در دادگاه تسلیم شده باشد قابل دستگیری نیست.»
مقام‌های ارشد دیوان قضایی پاکستان در این جلسه خاطر نشان کردند که دادگاه حکم قانونی بودن دستور دادگاه اداره مبارزه با فساد مبنی بر دستگیری خان را بررسی خواهند کرد.

در همین حال، دبیرکل سازمان ملل نیز از پاکستان خواست که در مورد رسیدگی به پرونده نخست وزیر پیشین این کشور، به روند قانونی احترام بگذارد.

آنتونیو گوترش بر لزوم احترام به حق تجمعات مسالمت‌آمیز در پاکستان هم تاکید کرده و از همه طرف‌ها خواسته که از خشونت خودداری کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب

رادیو

پادکست‌ها