پژوهش‌گران چین: برخی از نخستین انسان‌ها در قاره امریکا، از چین بودند

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۳

به گزارش گاردین، یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که برخی از نخستین انسان‌هایی که وارد قاره امریکا شدند، از چین کنونی بوده و در دو دوره زمانی مختلف مهاجرت وارد این قاره شدند. یو‌ چون‌لی، انسان‌شناس آکادمی علوم چین می‌گوید نخستین مهاجران از منطقه ساحلی شمالی چین به قاره امریکا رفتند.

آقای لی می‌گوید شواهد بدست‌آمده از دی‌ان‌ای کروموزم وای نشان می‌دهد که اجداد مذکر بومیان آمریکا با اجداد زن در شمال چین زندگی می‌کردند.

در همین‌حال پژوهش‌های نوین با مطالعه‌ی دی‌فور‌اچ، نوع خاصی از دی‌ان‌ای که فقط از مادران به ارث می‌رسد و برای ردیابی اجداد مادر استفاده می‌شود، تاریخچه گسترش این ژن‌‌ها را دریافته است.

این گروه با بررسی دی‌ان‌ای ۱۰۰۰ نمونه‌ی مدرن و ۱۵ هزار نمونه‌ی باستانی در سراسر اورآسیا، منشا و تاریخچه گسترش دی‌فور‌اچ را دریافتند.

نتایج این پژوهش دو دوره‌ی مهاجرت را نشان می‌دهد که موجب انتقال موجی از مهاجرت از چین به سمت قاره امریکا شده بود.

نخستین دوره مهاجرت از چین به قاره امریکا در آخرین دوره‌ی عصر یخبندان یعنی بین سال‌های ۱۹۵۰۰_۲۶۰۰۰ سال پیش اتفاق افتاده است. در آن‌زمان به دلیل نامساعد بودن شرایط آب‌وهوا در چین، نخستین گروه از آنجا به سمت قاره امریکا مهاجرت کردند.

دومین دوره‌ی مهاجرت در دوره‌ی ذوب یعنی بین ۱۱۵۰۰ تا ۱۹۰۰۰ سال پیش اتفاق افتاده است که با افزایش جمعیت انسانی در چین، گروهی مهاجر شدند.

در همین‌حال این پژوهش‌گران اذعان می‌کنند که نسب آسیایی بومیان آمریکایی پیچیده‌ است و نیاز به شواهد و مدارک بیش‌تر دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گنج‌های پنهان
خبرها
مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم 

رادیو

پادکست‌ها