جنگ اوکراین؛ آلمان بسته کمک نظامی سه میلیارد دالری در اختیار کی‌یف قرار می‌دهد

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۳

وزیر دفاع آلمان با اعلام بزرگ‌ترین بسته کمک نظامی به اوکراین، گفته که به ارزش سه میلیارد دالر سلاح و تجهیزات نظامی در اختیار کی‌یف قرار می‌دهد تا پایان جنگ سرعت یابد.

بوریس پیستوریوس روز جمعه (۲۳ ثور) در بیانیه‌ای نوشت که این بسته شامل انواع تانک‌ها و سامانه‌های ضدهوایی می‌شود.

آقای پیستوریوس اقلام عمده این بسته کمک نظامی را ۳۰ تانک لئوپارد ۱، ۱۵ تانک ضدهوایی گپارد، بیش از دوصد هواپیمای بدون سرنشین تجسسی، چهار سامانه ضدهوایی ایریس-تی و ۱۸ دستگاه توپ هویتزر اعلام کرد.

او در بیانیه خود افزود: «همه ما آرزو داریم که این جنگ وحشتناک و غیرقانونی به‌سرعت پایان یابد. متاسفانه، تا اکنون تحقق این آرزو قابل پیش‌بینی نیست. بنابراین، آلمان هر کمکی که بتواند و تا زمانی که لازم باشد، فراهم خواهد کرد.»

به دنبال اعلام این بسته کمک نظامی آلمان، اندری یرماک، رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در کانال تلگرامی خود با تایید این بسته کمکی، از «متحدان» اوکراین سپاسگزاری کرد.

این بسته کمک آلمان، بزرگ‌ترین کمک نظامی به اوکراین از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین دانسته شده است.

پیشتر آقای زلنسکی در بیانیه‌ای از متحدان غربی خود انتقاد کرده بود که سلاح‌های دوربرد از جمله جت‌های جنگنده و مهمات در اختیار اوکراین قرار نداده‌اند.

ساعاتی پیش از اعلام این کمک آلمان به اوکراین، مقام‌های روس اذعان کردند که نیروهای این کشور از شمال شهر باخموت در شرق اوکراین عقب‌نشینی کرده‌اند.

یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر، که نیروهایش در کنار نیروهای روس در این شهر می‌جنگند، این عقب‌نشینی را «نافرجام» خوانده است.

یک سخنگوی ارتش اوکراین گفته که ارتش روسیه به دنبال آغاز عملیات نیروهای اوکراینی عقب‌نشینی کردند.

به گزارش رویترز، هر دو طرف این تحول را «بزرگ‌ترین دستاورد» نظامی اوکراین در شش ماه اخیر خوانده‌اند.

همزمان با این تحولات، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین برای دیدار با مقام‌های ایتالیایی و پاپ فرانسس به روم رفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها