مشارکت بالا در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه؛ اردوغان و قلیچداراوغلو رای دادند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۴

براساس گزارش‌ها، رای‌دهندگان در انتخابات روز یکشنبه ریاست‌جمهوری و پارلمانی ترکیه مشارکت بالایی داشتند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور کنونی و کمال قلیچداراوغلو، سیاستمدار سکولار، دو نامزد اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور در مراکز رای‌دهی رای خود را به صندوق‌ها ریختند.

در حالی که بیش از ۶۰ میلیون شهروند ترکیه می‌توانند در این دوره از انتخابات رای بدهند، گزارش‌ها حاکی از استقبال رای‌دهندگان در این انتخابات است.

قرار است اولین نتایج انتخابات شامگاه یکشنبه اعلام شود، اما هیچ نتیجه‌ای نباید تا پیش از ساعت ۹ شب علنی شود.

نتیجه این انتخابات، نه تنها برای ۸۵ میلیون نفر جمعیت ترکیه تعیین‌کننده است، بلکه از آنجا که ترکیه یکی از اعضای ناتو است و موقعیت استراتژیکی در منطقه دارد، اهمیت بسیار بین‌المللی یافته است.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها تا پیش از انتخابات، نامزد مخالف، قلیچداراوغلو از حزب جمهوری‌خواه خلق که ادعای حفاظت از میراث مصطفی کمال آتاتورک را دارد از اردوغان جلوتر است.

با این حال بر اساس گزارش‌ها، اردوغان همچنان در میان بخش‌هایی از ترکیه دارای پایگاه اجتماعی است.

او که پس از کودتای نظامی نافرجام در سال ۲۰۱۶ و تغییر قانون اساسی ترکیه، قدرت خود را تثبیت کرده، در روزهای پایانی مبارزات انتخاباتی، حملات خود علیه مخالفان و حتی امریکا را افزایش داد.

هر نامزد برای انتخاب شدن در دور اول باید بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد و اگر هیچ نامزدی نتواند از این مرز عبور کند، دور دوم انتخابات دو هفته دیگر برگزار خواهد شد.

همزمان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، انتخابات پارلمانی ترکیه نیز در حال برگزاری است.

این رای‌گیری در حالی برگزار می‌شود که ترکیه در ماه‌های اخیر با پیامدهای یک زمین لرزه مرگبار که منجر به کشته شدن بیش از ۵۰ هزار نفر شد، درگیر بوده است.

همچنین ارزش پول ملی ترکیه در سال‌های اخیر شدیدا افت کرده و تورم نیز افزایش قابل توجهی یافته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبر

رادیو

پادکست‌ها