ادعای رقیب اردوغان: در انتخابات پیشتاز هستیم

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۴

در آستانه اعلام نتایج اولیه انتخابات، دو کاندید پیشتاز از برتری خود در انتخابات ترکیه خبر دادند.

رسانه‌های دولتی روز یکشنبه اعلام کردند که اردوغان نسبت به کمال قلیچداراوغلو با فاصله زیادی پیشتاز است. اما، قلیچدار اوغلو با رد این ادعا گفته است که آرای او در صدر قرار دارد.

اکرم امام‌اغلو، شهردار استانبول و از رقبای سیاسی اردوغان، با اشاره به موارد قبلی انتشار اطلاعات گمراه‌کننده و دستکاری شده درباره انتخابات توسط رسانه‌های دولتی مانند اناتولی، گفته است که نباید به آمار اولیه انتخابات در این رسانه‌ها توجه شود.

خبرگزاری اناتولی، رسانه وابسته به حکومت، مدعی شد که بنا به شمارش ۴۱.۸۳ درصد، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ۵۲.۵۵ و قلیچداراوغلو، کاندید مخالفان ۴۱.۵۵ درصد آرای مردم را به دست آورده اند.

در واکنش به این اطلاعات، قلیچداراوغلو در توییتر نوشت: «ما پیشتاز هستیم.» امام‌اغلو نیز مدعی شد که قلیچدار با تفاوت زیادی پیشتاز است و به راحتی انتخابات ریاست جمهوری را خواهد برد.

برخی تحلیلگران گفته‌اند که پیشتازی اردوغان در شمارش آرا احتمالاً ناشی از آغاز شمارش آرای او در ‌مناطق محافظه کار روستایی است که پایگاه سنتی وی به حساب می‌آیند.

با توجه به این که این انتخابات سرنوشت حاکمیت ۲۰ ساله اردوغان و حزب اسلامگرای عدالت و توسعه را تعیین می‌کند، با حساسیت زیادی در داخل و خارج از ترکیه دنبال می‌شود.

نیروهای سکولار و مخالفان اردوغان امیدوارند که با پیروزی قلیچداراوغلو ترکیه مسیری متفاوت و به سوی دموکراسی و نزدیکی به غرب را در پیش گیرد.

نظرسنجی‌های قبل از انتخابات نشان می‌داند که قلیچداراوغلو، کاندید شش حزب مخالف اردوغان، اندکی نسبت به او محبوب‌تر است. از این رو، شماری از ناظران رفتن انتخابات به دور دوم را محتمل می‌دانند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.