سقوط لیر و افت بورس استانبول در واکنش به نتیجه بی‌سابقه انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۵

در حالی که براساس تازه‌ترین نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، دو رقیب اصلی به دور دوم انتخابات راه یافته‌اند، گزارش‌ها حاکی از واکنش منفی بازارهای مالی کشور به این نتیجه است.

در تاریخ جمهوری ترکیه، این اولین بار است که انتخابات ریاست‌جمهوری به دور دو کشیده می‌شود.

لیر ترکیه، پول ملی این کشور، روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت به پایین‌ترین میزان ارزش خود در دو ماه گذشته سقوط کرد و بر اساس گزارش‌ها، هر دلار آمریکا ۱۹/۵۶ لیر معامله شد.

همچنین بورس استانبول روز دوشنبه با افت ۶/۳۸ درصدی شاخص کار خود را آغاز کرد.

این ناآرامی‌ها در بازارهای مالی ترکیه در حالی است که نوعی ابهام در سرنوشت این انتخابات وجود دارد.

حسین مالک، مدیر تحقیقات شرکت سرمایه‌گذاری تلیمر، اعلام کرد: «این یک ناامیدی بزرگ برای سرمایه‌گذارانی است که به پیروزی کمال قلیچداراوغلو، نامزد مخالف اردوغان و بازگشت به سیاست‌های اقتصادی‌ای که وعده داده بود، امیدوار بودند.»

دو مدعی اصلی مقام ریاست‌جمهوری در ترکیه، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری فعلی و رقیب او، کمال قلیچداراوغلو، هر دو می‌گویند می‌توانند در دور دوم انتخابات پیروز شوند.

بر اساس تازه‌ترین نتایج انتخابات که از سوی رییس هیات عالی انتخابات در روز دوشنبه اعلام شد، اردوغان ۴۹/۴ درصد و قلیچ‌داراوغلو ۴۴/۹۶ درصد آرا را از آن خود کرده‌اند.

نامزد سوم نیز سینان اوگان است که ۵/۲ درصد آرا را به دست آورده است.

از آنجا که هیچ کدام از نامزدها اکثریت مطلق را به دست نیاورده‌اند، دور دوم انتخابات میان دو نامزد برتر در دو هفته دیگر برگزار خواهد شد.

رسانه‌های بین‌المللی گزارش دادند که نتیجه دور اول انتخابات قطعا شکستی نسبی برای آقای اردوغان بود زیرا او در دو دوره پیشین انتخابات ریاست‌جمهوری توانسته بود در همان مرحله اول انتخابات، رای لازم را به دست آورد و پیروز نهایی شود.

با این حال، هواداران این سیاستمدار اسلام‌گرای محافظه‌کار که از ۲۰ سال پیش تاکنون در قدرت است، شامگاه یک‌شنبه ۲۴ اردیبهشت به شادمانی پرداختند.

در مقابل، رقیب او نیز به هوادارانش قول داده «در دور دوم قطعا پیروز خواهد شد» چون جامعه ترکیه "نیاز به تغییر" دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

وادی رقابت
سپړنه
خبرها
وادی رقابت

رادیو

پادکست‌ها