'جنبش‌ شنبه‌های ارغوانی' یونیسف را به حمایت از سیاست 'زن‌ستیزانه' طالبان متهم کرد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۷

گروهی از زنان معترض موسوم به «جنبش شنبه‌های ارغوانی» صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل، یونیسف، را به حمایت از سیاست «زن‌سیتزانه» طالبان متهم کرده است.

این جنبش گفته که یونیسف با برگزاری دوره‌های آموزشی فشرده و نامنظم برای دختران، به ترویج فرایند آموزش نامنظم دختران کمک می‌کند.

یونیسف اخیراً از برگزاری دوره‌های آموزشی فشرده برای دختران در ولایت بامیان خبر داد. به گفته مسئولان یونیسف، براساس این برنامه، دانش‌آموزان دختر می‌توانند دو صنف آموزشی را در یک سال بخوانند.

حالا «جنبش شنبه‌های ارغوانی» در اعلامیه‌ای نوشته است که یونیسف باید از حق آموزش دختران در افغانستان حمایت کند و فشارهای لازم را بر طالبان برای بازگشایی مکاتب دخترانه وارد کند.

به باور این جنبش اعتراضی، یونیسف با فعال‌سازی مکاتب غیررسمی و برگزاری دوره‌های آموزشی فشرده، در صدد «ترویج تعلیمات بدوی و نامنظم است که تاثیر منفی بر پیکر نیمه‌جان معارف افغانستان وارد می‌کند».

جنبش شنبه‌های ارغوانی شامل مجموعه‌ای از زنان معترض است که سیاست‌های طالبان در مورد زنان را به چالش می‌کشد. این جنبش پس از صدور دستورهای پیاپی طالبان برای ممنوعیت آموزش دختران به راه افتاد.

نزدیک به دو سال است که طالبان دختران بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکتب منع کرده است. پیشتر یک مقام طالبان گفته بود که در حال حاضر زمینه بازگشایی مکاتب دخترانه در کشور مساعد نیست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها