مولوی عبدالکبیر: مشکل کوچی‌ها و هزاره‌ها را در پرتو قانون و شریعت حل می‌کنیم

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۷

دفتر مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی رئیس‌الوزرای طالبان گفته که برای «مشکل بین کوچی‌ها و هزاره‌ها در پرتو شریعت و قانون راه‌حل پیدا می‌کند».

او این موضوع را روز چهارشنبه (۲۷ ثور) در دیداری با جعفر مهدوی، رهبر حزب ملت و شماری از ریش‌سفیدان هزاره مطرح کرد.

این مقام طالبان که به تازگی کفیل رئیس‌الوزرای این گروه شده، همچنین گفته که در این مورد هیئتی هم تعیین شده که قرار است به‌زودی با اعضای آن هم دیدار کند.

براساس خبرنامه دفتر کفیل نخست‌وزیری طالبان، او به راه‌حل مشخصی اشاره نکرده، اما تاکید کرده که «همه شهروندان از حقوق مساوی برخوردارند».

جعفر مهدوی و ریش‌سفیدان همراه او در این دیدار خواستار پیدا کردن «راه‌حل اساسی برای منازعه بین کوچی‌ها و هزاره‌ها» شدند و آن را «میراث حکومت قبلی» دانستند.

براساس خبرنامه دفتر مولوی عبدالکبیر، آقای مهدوی گفته که در حکومت پیشین برخی حلقات برای رسیدن به اهداف شخصی خود به تنش میان کوچی‌ها و هزاره‌ها دامن می‌زدند.

آنها این موضوع را در حالی مطرح کرده‌اند که اخیراً گزارش‌های زیادی از حضور کوچی‌ها در مناطق مختلف هزاره‌نشین، از جمله بهسود، دایکندی، لعل‌وسرجنگل و ناهور پخش شده است.

کوچی‌ها براساس دستورهایی که در زمان عبدالرحمان خان و حبیب‌الله خان صادر شده، هر ساله در فصل بهار برای استفاده از چراگاه‌های هزاره‌جات به این منطقه می‌روند.

اختلاف بر سر استفاده از چراگاه‌ها از قدیم زمینه‌ساز تنش‌های اجتماعی و سیاسی در این منطقه کوهستانی دارای کوه‌های سخت و دره‌های تنگ می‌شود.

پربیننده‌ترین‌ها

شهرهای افسانه‌ای: آمستردام
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید