اخطار رئیس‌جمهور ایران به طالبان: حقابه را بدهید، بعدا گلایه نکنید که به ما گفته نشد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۸

رئیس‌جمهور ایران به طالبان اخطار داد که حقابه سیستان و بلوچستان را تخصیص دهد. ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه (۲۸ ثور) در سفر به استان سیستان و بلوچستان گفت که طالبان باید این اخطار او را جدی بگیرند و «بعدا گلایه نکنند که به ما گفته نشد.»

به گزارش رسانه مشرق، او در سفر به چابهار گفت: حاکمان افغانستان ‏باید اجازه دهند کارشناسان ما مراجعه و صحت و سقم ماجرا را بررسی کنند، اگر کارشناسان ما کمبود آب را تایید کنند حرفی ‏نداریم وگرنه اجازه نخواهیم داد حق مردم به هیچ عنوان ما تضییع شود. ‏

رئیس‌جمهور ایران می‌گوید که دولت او مصمم است موضوع حقابه را دنبال کند. او با جدیت گفته در تمام نقاط مرزی حق مردم را می‌گیرد.

ابراهیم رئیسی خطاب به طالبان گفت: «از حاکمان افغانستان می‌خواهم که مطلب ‏بنده را جدی گرفته و سریعا اقدام کنند تا مردم این منطقه به حق خود دست یابند.‏»

چابهار امروز میزبان نشستی ویژه برای پیگیری حقابه ایران است. وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران هم در این نشست هشدار داد که طالبان باید تا فرصت هست دریچه‌های سد کجکی در هلمند را باز کنند که «هم مردم افغانستان و هم مردم ایران سیراب شوند.»

امیرعبداللهیان و امیرخان متقی روز چهارشنبه (۲۷ ثور) تلفنی در مورد حقابه صحبت کردند. پس از آن، وزیر خارجه جمهوری اسلامی با مسئولان کشورش در چابهار تشکیل جلسه داد.

امیرعبداللهیان در این نشست که حسن کاظمی قمی، کاردار سفارت ایران در کابل نیز حضور داشت گفت: «درخواست ما روشن است؛ طالبان مدعی است که سد از آب کافی برخوردار نیست، اما صراحتا اعلام کردیم طبق عهدنامه ۱۳۵۱یک تیم مشترک فنی باید این کار را مشخص کند. اسامی را دادیم تا تیم فنی ما از سد کجکی بازدید کند و بر مبنای آن، قضاوت شود که آب در سد موجود است یا خیر.»

طالبان پیشتر گفته بود که تمام معاهدات حقابه را می‌پذیرد. امیرخان متقی قبلا گفته بود اگر باران زیاد شود آب به ایران هم می‌رسد. این گفته او باعث خشم برخی از مسئولان ایران شد.

معین‌الدین سعیدی، نماینده مجلس ایران گفته «در حالی که سیر مهاجرت از شهرستان‌های سیستان به‌دلیل مشکل بی‌آبی سرعت گرفته، طرف افغان با بی‌احترامی می‌گوید بروید دعا کنید باران ببارد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.