هشدار عضو مجلس ایران به طالبان: نه ما اشرف غنی هستیم و نه نیروهای ما سربازان فراری امریکا

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۹

در ادامه تنش‌ها بر سر آب هلمند، یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران طالبان را تربیت یافتگان سرویس‌های امنیتی غرب خواند و به این گروه هشدار داد تا دچار اشتباه نشود و صبر جمهوری اسلامی را نیازماید.

رحیمی جهان‌آبادی نوشت «نه ما اشرف غنی هستیم و نه نیروهای ما سربازان فراری امریکا».

جلیل جهان‌آبادی روز جمعه با نشر تصویری از نیروهای نظامی ایران در صفحه توییتر خود نوشت: «ادبیات و رفتار گروهک طالبان قابل پیش‌بینی بود. تحجر، حماقت و بی‌توجهی به قوانین بین‌المللی در ذات این تربیت یافتگان سرویس‌های امنیتی غرب است.»

همزمان، یک عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی ایران گفت که اگر طالبان موضوع حقابه ایران و توافقات بین دو کشور را نادیده بگیرد، بازنده خواهد بود.

مجتبی ذوالنوری به خبرگزاری مهر گفته «در این موضوع تنها بازنده ما نیستیم و آن‌ها (افغانستان) نیز در مسائل بسیاری متضرر خواهند شد حتی در مسائلی ضرر بیشتری خواهند کرد.»

او افزود که حقابه جز معاهده آب هلمند است و کسی نمی‌تواند حق ایران درباره این موضوع را انکار کند. مجتبی ذوالنوری تاکید کرد که افغانستان باید حقابه ایران را تامین کند.

او پارسال گفته بود: «طالبان تهدید بالقوه برای جمهوری اسلامی نیست. تلاش ما بر این بود که وابستگی طالبان به جمهوری اسلامی تشدید شود تا افغانستان در دامان امریکا گیر نکند.»

این عضو مجلس ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر تاکید کرده که حکومت‌های پیشین افغانستان از حامد «کرزی تا اشرف غنی» حق ایران در مورد حقابه را منکر نشده‌ و می‌گفتند که بارندگی نیست و آبی برای سرازیر شدن به سمت ایران وجود ندارد.

مجتبی ذوالنوری گفت که رئیس‌جمهور ایران به طور جدی و به خوبی وارد مسئله شده و این ماجرا را پیگیری می‌کند.

رئیس‌جمهور ایران روز پنجشنبه به طالبان اخطار داد که حقابه سیستان و بلوچستان را بدهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها