مقام جمهوری اسلامی: پس از اخطار رئیسی طالبان سه بار تاکید کرده‌اند که به توافقنامه متعهدند

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۹

به دنبال واکنش‌ طالبان به اظهارات رئیس‌جمهور ایران درباره حقابه، دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت جمهوری اسلامی می‌گوید که طالبان در بیانیه خود سه بار تاکید کرده‌اند که به توافقنامه آب متعهدند. احسان صالحی افزود ادعای کمبود آب از سوی طالبان، بیشتر توجیهی برای نقض تعهدات در گذشته است.

با این حال، مرور بیانیه طالبان نشان می‌دهد که این گروه سه بار نه، بلکه دوبار تاکید کرده است که به توافقنامه آب میان افغانستان و ایران متعهد است.

دبیر شورای اطلاع‌‌رسانی جمهوری اسلامی در توییتی نوشت: «با وجود نقشه‌های ماهواره‌ای و محاسبات کارشناسی، وضعیت آب قابل اندازه‌گیری و با اخطار امروز [ابراهیم رئیسی]، طرف افغانستانی ناگزیر از عمل به تعهداتش است.»

او افزود که بیانیه طالبان نشان می‌دهد پیام اخطار قاطع رئیس‌جمهور ایران «مبنی بر اینکه حق مردم‌مان را هر جا باشد می‌گیریم»، دریافت شده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران روز پنجشنبه (۲۸ ثور) به مقامات طالبان اخطار داد که حقابه سیستان و بلوچستان را تخصیص دهند. او به آنها گفت که باید این اخطارش را جدی بگیرند و «بعداً گلایه نکنند که به ما گفته نشد.»

به دنبال این اظهارات، ریاست الوزرای طالبان در بیانیه‌ای از «الفاظ نامناسب» و اظهاراتی مبتنی بر اطلاعات «ناکامل» ابراهیم رئیسی و دیگر مقامات ایران درباره آب هلمند با لحن تندی انتقاد کرد.

در بیانیه ریاست الوزرا گفته شده، با این‌که طالبان به معاهده آب سال ۱۳۵۱ متعهد است، اما به دلیل خشکسالی در بندهای کمال خان و کجکی آبی وجود ندارد که در اختیار ایران قرار گیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.